Przedsiębiorca parkuje przy domu? Nie odliczy 100 proc. VAT

Skarbówka twierdzi, że przedsiębiorca, który parkuje samochód tam, gdzie mieszka, nie może odliczać całego VAT. Bo jest ryzyko, że jeździ nim w celach prywatnych.

Publikacja: 08.08.2024 04:30

Przedsiębiorca parkuje przy domu? Nie odliczy 100 proc. VAT

Foto: Adobe Stock

Parkowanie służbowego samochodu w miejscu zamieszkania stwarza możliwość użycia go do celów prywatnych – twierdzi skarbówka i zabrania pełnego odliczenia VAT. Nie przekonują jej argumenty, że przedsiębiorca wykorzystuje auto tylko w firmie, co potwierdza ewidencja przebiegu pojazdu. A na potrzeby osobiste ma drugi samochód. Fiskus upiera się przy swoim.

Przedsiębiorca parkujący przy domu: negatywna interpretacja w sprawie odliczenia VAT od samochodu osobowego

Pokazuje to najnowsza interpretacja. Wystąpił o nią informatyk, który prowadzi jednoosobowy biznes. Firmę ma w mieszkaniu. Chce poszerzyć działalność o wynajem samochodu na uroczystości ślubne. W najbliższych miesiącach planuje wziąć w leasing auto osobowe. Będzie wynajmowane, ale ma także służyć do dojazdów do klientów czy na spotkania biznesowe. Auto ma być parkowane w budynku, w którym informatyk mieszka i prowadzi biznes.

Czy można odliczać cały VAT z faktur na samochód? Przedsiębiorca twierdzi, że tak, ponieważ auto będzie wykorzystywane tylko do celów służbowych. Na potrzeby osobiste ma inny samochód. Podkreśla, że będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Wprowadzi też regulamin użytkowania auta wykluczający użytek prywatny.

Fiskusowi to jednak nie wystarczyło. Podkreślił, że pełne odliczenie VAT przysługuje wtedy, gdy sposób wykorzystywania samochodu wyklucza używanie go do celów prywatnych. Ten warunek, zdaniem skarbówki, nie jest spełniony. Parkowanie auta w miejscu zamieszkania stwarza bowiem możliwość użycia go na potrzeby osobiste.

— Procedury wprowadzone przez Pana mogą co prawda zniechęcać do używania samochodu służbowego do celów prywatnych, natomiast nie są w stanie w rzeczywiści wyeliminować takiego wykorzystania auta z uwagi na jego dostępność w miejscu Pana zamieszkania — stwierdziła skarbówka. I zgodziła się na odliczenie tylko 50 proc. VAT (interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.396.2024.2.OS).

— To bardzo surowe stanowisko, praktycznie wykluczające pełne odliczenie VAT. Jakie bowiem jeszcze warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby zadowolić fiskusa? Gdzie ma parkować samochód, skoro nie ma biura na mieście, tylko prowadzi działalność w domu? — pyta Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

Podkreśla, że skarbówka stara się jak może, żeby zniechęcić przedsiębiorców do odliczania 100 proc. VAT od samochodów osobowych. Dlatego interpretacje są negatywne. Fiskus często jednak przegrywa w sądach.

Odliczanie VAT od samochodów

Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 666/18) dotyczący także rozliczeń informatyka. Stwierdzono w nim, że parkowanie samochodu w miejscu prowadzenia działalności, które równocześnie jest miejscem zamieszkania podatnika, nie oznacza, że auto nie jest wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych.

— Przedsiębiorcy, którzy zaskarżą interpretację fiskusa, mają więc szanse na wygraną w sądzie — mówi Arkadiusz Łagowski.

Wskazuje też, że w samochodach są teraz różne systemy umożliwiające np. kontakty z kontrahentami.

— Auta służą obecnie nie tylko do przejazdów, ale także coraz częściej stają się swego rodzaju mobilnymi biurami. To dodatkowy argument za odliczaniem całego VAT — podkreśla Arkadiusz Łagowski.

Służbowo i prywatnie
Jak rozliczyć rower

Z faktur na samochód osobowy wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej można odliczyć 100 proc. VAT. Jeśli jest używany też prywatnie, odpiszemy połowę podatku. A od wydatków na rower? Tu nie ma połowicznego odliczenia, odpisujemy cały VAT albo w ogóle. I jest szansa, że fiskus zgodzi się na pełne rozliczenie, nawet jeśli rower jest wykorzystywany częściowo do celów prywatnych. Potwierdza to interpretacja w sprawie księgowej prowadzącej biuro rachunkowe. Wykorzystuje już w biznesie samochód osobowy, podkreśla jednak, że ze względu na znaczne utrudnienia komunikacyjne oraz problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego rower jest szybszym środkiem transportu. Chce kupić zwykły albo elektryczny. Rower jest jej potrzebny do dojazdów do firmy, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami. Księgowa przyznaje, że może wykorzystywać go też prywatnie, np. wyskoczyć na zakupy. Fiskusowi to jednak nie przeszkadzało, zgodził się na pełne odliczenie VAT. Jednocześnie jednak uznał, że trzeba opodatkować każde wykorzystanie roweru do celów prywatnych (interpretacja nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC). 

Parkowanie służbowego samochodu w miejscu zamieszkania stwarza możliwość użycia go do celów prywatnych – twierdzi skarbówka i zabrania pełnego odliczenia VAT. Nie przekonują jej argumenty, że przedsiębiorca wykorzystuje auto tylko w firmie, co potwierdza ewidencja przebiegu pojazdu. A na potrzeby osobiste ma drugi samochód. Fiskus upiera się przy swoim.

Przedsiębiorca parkujący przy domu: negatywna interpretacja w sprawie odliczenia VAT od samochodu osobowego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
Prawo dla Ciebie
Prawo na czas powodzi. Kary za odmowę ewakuacji, ale i pomoc państwa
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie