Formalności nie decydują o uldze termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna należy się za wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy.

Publikacja: 27.09.2023 07:30

Formalności nie decydują o uldze termomodernizacyjnej

Foto: Adobe Stock

Inwestycja w termomodernizację domu to dobre rozwiązanie, szczególnie w czasach rosnących w galopującym tempie rachunków. Do tego opłaca się podatkowo. Szkoda tylko, że fiskus szuka sposobów na ograniczenie prawa do tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Na szczęście czasami z marnym skutkiem. Potwierdza to bardzo korzystny dla podatników wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Kłody pod nogi...

Sprawa dotyczyła rozliczenia PIT za 2020 r. Kością niezgody między podatnikami a fiskusem okazało się odliczenie w nim wydatków na termomodernizację. Konkretnie chodziło o 43 tys. zł wydane przez małżonków na zakup i montaż instalacji PV, czyli inwestycję w prąd z fotowoltaiki. Fiskus przyjrzał się ich zeznaniu rocznemu i prawo do odliczenia zakwestionował. Urzędnicy zauważyli, że podstawą odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej była faktura z 2 listopada 2020 r. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wolnostojącego domu jednorodzinnego podatnicy złożyli zaś dopiero w kwietniu 2021 r. Fiskus tłumaczył, że ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. A przepisy regulujące preferencję dotyczą budynków istniejących, których budowa została już zakończona.

Zdaniem fiskusa, żeby ustalić, kiedy budowa się zakończyła, konieczne jest sięgnięcie do prawa budowlanego. Zgodnie z nim do użytkowania obiektu budowlanego, na który wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie, można przystąpić po zawiadomieniu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli ten, w terminie 14 dni od nie zgłosi sprzeciwu. Fiskus doszedł do przekonania, że prawo budowlane określa moment zakończenia procesu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania „oddaniem do użytkowania”. Dlatego dla celów zastosowania ulgi termomodernizacyjnej konieczne jest powiązanie wydatku z budynkiem, który już istnieje i służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Podatnikom nie przysługuje więc odliczenie, bo sporny wydatek został poczyniony przed formalnym zakończeniem budowy.

Małżonkowie nie zgodzili się z taką interpretacją. W skardze przekonywali, że fiskus zakwestionował ich prawo do ulgi w oparciu o pozaustawowe kryterium formalnego zakończenia budowy. Podkreślali też, że w momencie poniesienia spornych wydatków ich dom nie był w budowie. I wygrali.

Wrocławski WSA zgodził się co prawda, że termomodernizować można wyłącznie budynek już istniejący, jednak uznał, że okoliczność dokonania formalnego zawiadomienia o zakończeniu budowy nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Decydujące jest bowiem poniesienie wydatków po faktycznym zakończeniu budowy budynku mieszkalnego, a nie dopełnienie formalnych powinności, do których inwestor jest zobowiązany już po jego wybudowaniu.

...niezgodne z prawem

Jak podkreślił sąd, ustawa o PIT nie reguluje wprost, w jakim momencie można przyjąć, że proces budowy dobiegł końca. A skoro tak, to fakt ukończenia budowy domu może być ustalany na podstawie wszelkich dowodów. W szczególności o zakończeniu procesu budowy budynku może świadczyć dokumentacja budowy oraz przystąpienie do jego użytkowania przez podatnika. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Wr 128/23

OPINIA

Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP

W ostatnich latach do przepisów podatkowych dodawane są liczne preferencje i zwolnienia. Podatnicy jednak często obawiają się z nich korzystać. Nie dość, że regulacje są skomplikowane i nieprecyzyjne, to jeszcze organy podatkowe doszukują się w nich warunków, które zupełnie nie wynikają z treści przepisów. Prowadzi to do nieuzasadnionego zawężania prawa do ulg. Tak było w tym przypadku. Sąd wprost wskazał, że ustawa o PIT w żaden sposób nie uzależnia skorzystania z ulgi od wcześniejszego formalnego zawiadomienia o zakończeniu budowy. Zwrócił uwagę, że odsyła ona do prawa budowlanego tylko po definicję budynku jednorodzinnego. Sąd potwierdził zatem, że o treści normy prawnej w pierwszej kolejności decyduje wykładnia literalna. To bardzo istotna zasada, ponieważ jej pominięcie prowadzi do dowolności interpretacyjnej i chaosu w orzecznictwie.

Inwestycja w termomodernizację domu to dobre rozwiązanie, szczególnie w czasach rosnących w galopującym tempie rachunków. Do tego opłaca się podatkowo. Szkoda tylko, że fiskus szuka sposobów na ograniczenie prawa do tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Na szczęście czasami z marnym skutkiem. Potwierdza to bardzo korzystny dla podatników wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Kłody pod nogi...

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki