Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę podatnika, któremu fiskus odmówił prawa do jednego ze zwolnień podatkowych w PIT.
Chodziło o wsparcie dla funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, tzw. SOP. We wniosku o interpretację z października 2022 r. zapytał, czy pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, jaką otrzymał od pracodawcy na podstawie art. 180 ustawy o Służbie Ochrony Państwa, korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 49a ustawy o PIT.
Sam był przekonany, że tak, bo wsparcie, które otrzymał w 2021 r., wypełnia definicję ekwiwalentu pieniężnego otrzymywanego w zamian za rezygnację z lokalu.
Fiskus takiej możliwości się jednak nie dopatrzył. Wyjaśnił, że konsekwencją otrzymania przez funkcjonariusza SOP pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego w 2021 r. jest powstanie przychodu ze stosunku służbowego. Fiskus przeanalizował przepisy ustawy o SOP oraz te dotyczące prawa do lokalu zawartych w uprzednio obowiązującej ustawie o Biurze Ochrony Rządu (BOR). I stwierdził, że obecna regulacja nie przewiduje ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 49a ustawy o PIT.
W ocenie urzędników tego rodzaju ekwiwalent przysługiwał i nadal przysługuje na zasadzie praw nabytych na mocy ustawy o BOR. W konsekwencji zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 49a ustawy o PIT dotyczy już tylko funkcjonariuszy, którzy nabyli prawo do ekwiwalentu pieniężnego na gruncie ustawy o BOR, a z niego nie skorzystali do dnia uchylenia tej ustawy.