Aktualizacja: 16.08.2018 07:45 Publikacja: 16.08.2018 07:15
Foto: AdobeStock
Prezydent 29 czerwca podpisał ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadziła wiele zmian w różnych ustawach, których głównym celem jest usystematyzowanie rozwiązań dotyczących budowy elektrowni wiatrowych. Oczywiste jest, że w ostatnich latach w całej Polsce bardzo się rozwinęła tego typu infrastruktura, co w praktyce wiązało się z różnymi problemami. Gdy przepisy te wejdą w życie, posiadacze elektrowni wiatrowych i właściciele gruntów, na których są posadowione, mogą się spodziewać zmian w opodatkowaniu czy ukształtowaniu wzajemnych stosunków. Ustawodawca wprowadza ciekawe rozwiązanie zabezpieczające interesy właścicieli gruntów, na których są posadowione elektrownie wiatrowe. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli umowa łącząca właściciela nieruchomości z właścicielem elektrowni wiatrowej nie będzie spełniać warunków najmu lub dzierżawy, zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego regulujące obowiązek najemcy zwrotu rzeczy (art. 675) oraz dochodzenie roszczeń wynikających z umowy najmu, które jest możliwe w ciągu roku od dnia zwrotu wynajmowanej rzeczy (art. 677). Dlatego nawet gdy właściciele gruntu i elektrowni wiatrowej nie zawrą umowy najmu bądź dzierżawy, właściciel elektrowni wiatrowej po zakończeniu jej użytkowania będzie musiał zwrócić nieruchomość w stanie niepogorszonym. Nowelizacja zakłada też wyraźne rozróżnienie, że elektrownia wiatrowa składa się z budowli oraz instalacji technicznej służącej wytwarzaniu energii elektrycznej. Wprowadzenie tych zmian jednoznacznie zakończy trwający od dawna spór o sposób opodatkowania elektrowni wiatrowych. Nie wikłając się w jego szczegóły, warto wskazać, że w świetle obowiązujących definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz w prawie budowlanym opodatkowaniu podlega cała elektrownia wiatrowa, co znacząco zwiększa podatek. Po zmianie przepisów władający elektrownią wiatrową zapłaci podatek jedynie od wartości jej konstrukcji (budowli), a nie całej infrastruktury. W połączeniu z planowanymi zmianami w obliczaniu współczynnika wielkości obiektu zdecydowanie poprawi to sytuację podatkową posiadaczy tego typu elektrowni, co rzeczywiście może się przyczynić do spopularyzowania tej formy pozyskiwania energii elektrycznej. Wiadomo, że tylko gdy będzie ona cenowo konkurencyjna w porównaniu z energią pochodzącą z tradycyjnych źródeł, może stać się dla niej prawdziwą alternatywą.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Deweloper uzyskał 9,1 mln euro finansowania na budowę parku logistycznego w Głuchowie pod Poznaniem.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
LifeSpot wprowadza na krakowski rynek mieszkania PRS, czyli na wynajem długoterminowy. W ofercie jest prawie 400 lokali.
Deweloper rozpoczyna przedsprzedaż mieszkań na poznańskim osiedlu Królowej Jadwigi 51. Inwestycja jest podzielona na etapy.
Wraz ze wzrostem liczby mieszkań w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Otodom Analitycs prezentuje dane po styczniu.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
Od sierpnia zeszłego roku samodzielny lokal nie może mieć mniej niż 25 mkw. Kluczowa jest data wydania pozwolenia na budowę.
W marcu 2025 r. właściciele warszawskich nieruchomości dowiedzą się, czy projektowany plan ogólny ogranicza możliwości ich zabudowy. Podobnie może być w innych gminach. Czy jeśli w wyniku uchwalenia planu ogólnego, grunty stracą na wartości, właściciele będą mieli prawo do odszkodowania?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas