Kiedy można żądać wyłączenia spod egzekucji

Jeśli poborca skarbowy zajmie majątek należący do innej osoby niż przedsiębiorca, u którego prowadzona jest egzekucja, można się temu sprzeciwić

Aktualizacja: 04.05.2011 04:57 Publikacja: 04.05.2011 03:00

Kiedy można żądać wyłączenia spod egzekucji

Foto: www.sxc.hu

Zdarza się, że w trakcie prowadzonej w firmie egzekucji zajęte zostają rzeczy, które do niej nie należą (są własnością innych osób). W takiej sytuacji przepisy dają właścicielom zajętych rzeczy pewne uprawnienia.

Na mocy art. 38 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) właściciel zajętej rzeczy (np. samochodu, drukarki czy maszyny) ma prawo wystąpić z żądaniem wyłączenia spod egzekucji - patrz wzór 1.

Czasu ma na to jednak niewiele. Przepisy dają właścicielowi takiej rzeczy tylko 14 dni. Termin ten liczy się od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do tej rzeczy lub prawa.

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 grudnia 1999 (I SA/Gd 1981/97). Wynika z niego, że termin na wystąpienie z żądaniem wyłączenia spod egzekucji nie biegnie od daty formalnego zawiadomienia danej osoby o czynności egzekucyjnej, lecz od powzięcia przez nią wiadomości o takiej czynności.

Co istotne, ten 14-dniowy termin jest nieprzywracalny. A to oznacza, że jego niedochowanie powoduje utratę roszczenia przez uprawnionego.

Bez dowodów ani rusz

Występując z żądaniem wyłączenia spod egzekucji, właściciel zajętej rzeczy lub prawa powinien przedstawić lub powołać dowody na poparcie swoich racji. Mają być to takie dowody, które pozwolą uznać, że wnioskodawcy względem zajętych rzeczy lub praw przysługują prawa takim wyłączeniem skutkujące. Zwrócił na to uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 15 listopada 2007 (I SA/Po 966/2007).

Warto przy tym pamiętać, że wnioskodawca ma obowiązek przedstawić dowody na poparcie swego żądania, a nie jedynie je uprawdopodobnić.

Dwa tygodnie na rozstrzygnięcie

Zgłoszone przez właściciela zajętej rzeczy lub prawa żądanie musi rozpoznać organ egzekucyjny. Ma na to 14 dni. Termin ten liczy się od dnia złożenia żądania.

W niektórych przypadkach na rozpatrzenie żądania trzeba będzie jednak poczekać dłużej. Stanie się tak, gdy zbadanie dowodów w ciągu 14 dni nie będzie możliwe. W takiej sytuacji organ egzekucyjny ma prawo przedłużyć czas na rozpatrzenie żądania wyłączenia spod egzekucji o dalsze 14 dni.

Najważniejsze dla właściciela zajętej rzeczy lub prawa jest jednak to, że do czasu wydania postanowienia w sprawie wyłączenia organ egzekucyjny zaniecha dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do rzeczy lub prawa majątkowego, których wyłączenia żądano. Jednak wykonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.

Dobrze jest też pamiętać, że w postępowaniu dotyczącym egzekucji należności pieniężnej osoba, która żąda wyłączenia rzeczy lub prawa majątkowego, może wpłacić do depozytu organu egzekucyjnego kwotę, na jaką zostały one oszacowane, albo kwotę równą należności pieniężnej łącznie z kosztami egzekucyjnymi.

W takim wypadku organ egzekucyjny uchyli czynności egzekucyjne odnośnie do rzeczy lub prawa, których żądanie wyłączenia dotyczy. Ale uwaga! Nie wpływa to na dalszy tok postępowania o wyłączenie.

W razie uwzględnienia żądania wyłączenia kwota złożona do depozytu podlega zwrotowi. Jeżeli jednak żądanie wyłączenia nie zostanie uwzględnione, egzekucję prowadzi się do kwoty złożonej do depozytu.

W razie odmowy pozew do sądu

To, że właściciel zajętej rzeczy lub prawa złoży żądanie wyłączenia go spod egzekucji, nie oznacza jeszcze, że organ egzekucyjny, np. naczelnik urzędu skarbowego, przychyli się do niego. Nawet gdy wyda postanowienie o odmowie wyłączenia spod egzekucji, sprawa nie jest przegrana. Na postanowienie takie przysługuje bowiem zażalenie.

Gdy i ono nie odniesie zamierzonego skutku, pozostaje sąd. Ale uwaga! Nie będzie to wojewódzki sąd administracyjny. Dlatego że w myśl przepisów na ostateczne postanowienie w sprawie odmowy wyłączenia rzeczy lub prawa majątkowego nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Osobie, której żądanie wyłączenia rzeczy lub prawa nie zostało uwzględnione, przysługuje natomiast prawo żądania zwolnienia ich od zabezpieczenia lub egzekucji administracyjnej w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Trzeba zatem napisać pozew o zwolnienie spod egzekucji - patrz wzór 2 i skierować go – zależnie od wartości przedmiotu sporu – do sądu rejonowego lub okręgowego (ten ostatni będzie właściwy, gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tys. zł). Odpis pozwu o zwolnienie trzeba skierować równocześnie do organu egzekucyjnego.

Do pozwu należy dołączyć postanowienie administracyjnego organu egzekucyjnego odmawiające wyłączenia przedmiotu spod egzekucji. Powództwo można wnieść w ciągu 14 dni od doręczenia postanowienia organu egzekucyjnego, a jeżeli zainteresowany wniósł zażalenie na to postanowienie, to w ciągu 14 dni od doręczenia postanowienia wydanego na  skutek zażalenia.

Wytoczenie powództwa powinno być poprzedzone postępowaniem o  wyłączenie przedmiotu spod egzekucji administracyjnej, przeprowadzonym w trybie art. 38 – 44 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zakaz sprzedaży

Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia żądania w sprawie wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego i w okresie 14 dni po tym rozstrzygnięciu oraz w okresie od dnia skierowania do organu egzekucyjnego pozwu do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie wyłączenia spod egzekucji objęte żądaniem wyłączenia rzeczy nie mogą być sprzedane, a prawa majątkowe wykonywane.

Tylko gdyby rzecz objęta żądaniem wyłączenia ulegała szybkiemu zepsuciu, może być sprzedana w trybie przewidzianym dla sprzedaży ruchomości w przepisach o egzekucji należności pieniężnych przed rozstrzygnięciem żądania wyłączenia. W takiej sytuacji osiągniętą ze sprzedaży kwotę składa się do depozytu organu egzekucyjnego. W razie nieuwzględnienia żądania wyłączenia egzekucję prowadzi się do kwoty złożonej do depozytu.

Nie zawsze wolno

Właściciel zajętej rzeczy lub prawa musi pamiętać o jednym ograniczeniu. Z przepisów wynika, że żądanie wyłączenia spod egzekucji nie może być zgłoszone, gdy z rzeczy lub z prawa przeprowadzona została egzekucja przez odpowiednio ich sprzedaż lub wykonanie.

WZÓR 1. Żądanie wyłączenia

 

Warszawa, 18 kwietnia  2011

Krzysztof Burkowski

ul. Afrykańska 4/5

06-213 Warszawa

NIP 612-928-12-45

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego

Warszawa-Praga

WNIOSEK

Na podstawie art. 38 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) wnoszę o wyłączenie spod egzekucji prowadzonej przeciwko spółce z o.o.

ABC z siedzibą w Warszawie wózka widłowego.

Uzasadnienie

Kupiłem wspomniany wózek widłowy 12 marca 2011 (w załączeniu umowa kupna) od spółki z o.o. ABC. Nie odebrałem go jednak od razu z powodu pilnego wyjazdu służbowego do Republiki Południowej Afryki.

Poprosiłem pracowników spółki o przechowanie go przez kilka dni, miałem odebrać go po powrocie. Wózek widłowy został jednak zajęty w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko spółce z o.o. ABC 11 kwietnia 2011, o której to czynności egzekucyjnej dowiedziałem się 13 kwietnia 2011.

W tym stanie rzeczy wniosek jest zasadny.

Krzysztof Burkowski

 

Załączniki:

– umowa kupna

WZÓR 2. Pozew o zwolnienie spod egzekucji

 

Warszawa, 26 maja 2011

Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie

Powód: Krzysztof Burkowski

ul. Afrykańska 4/5

06-213 Warszawa

 

Pozwany: naczelnik Urzędu Skarbowego  Warszawa-Praga

Wartość przedmiotu sprawy: 26 000 zł

 

POZEW

Na podstawie art. 842 ustawy z 17 listopada 1964 Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296 ze zm.) w związku z art. 40 § 2 ustawy z 17 czerwca 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) wnoszę o zwolnienie spod egzekucji administracyjnej wózka widłowego.

Uzasadnienie

Dokonując czynności egzekucyjnych w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego przeciwko spółce z o.o. ABC, poborca skarbowy 11 kwietnia 2011 w siedzibie tej firmy zajął wózek widłowy będący moją własnością.

Pomimo złożenia wniosku o wyłączenie go spod egzekucji i zapewnienia co do praw właścicielskich (przedstawiłem stosowne dowody), naczelnik Urzędu Skarbowego dla Warszawy-Pragi w postanowieniu z 5 maja 2011 odmówił pozytywnego załatwienia wniosku.

Również zażalenie na wspomniane postanowienie nie zostało uwzględnione przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Organ odwoławczy 20 maja 2011 wydał postanowienie utrzymujące w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, doręczone mi 23 maja 2011.

Pragnę wyjaśnić, że wózek widłowy kupiłem od spółki ABC. Niestety, z powodu pilnego wyjazdu służbowego za granicę nie odebrałem go od razu. Poprosiłem pracowników spółki o przechowanie. Miałem odebrać go po powrocie do kraju.

W tym stanie rzeczy powództwo jest zasadne.

 

Krzysztof Burkowski

Załączniki:

1) postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego z 5 maja 2011

2) postanowienie dyrektora Izby Skarbowej z 20 maja 2011

3) umowa kupna wózka widłowego

Zobacz więcej w serwisie:

» Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Zaległości podatkowe » Egzekucja zaległości podatkowych

 

Zdarza się, że w trakcie prowadzonej w firmie egzekucji zajęte zostają rzeczy, które do niej nie należą (są własnością innych osób). W takiej sytuacji przepisy dają właścicielom zajętych rzeczy pewne uprawnienia.

Na mocy art. 38 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) właściciel zajętej rzeczy (np. samochodu, drukarki czy maszyny) ma prawo wystąpić z żądaniem wyłączenia spod egzekucji - patrz wzór 1.

Pozostało 94% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie