Można walczyć o niższy podatek od garaży

Publikacja: 16.02.2012 07:08

W tych dniach organy samorządowe wydają decyzje w sprawie podatku od nieruchomości, także w odniesieniu do miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych. Zdarza się, że od nich trzeba zapłacić kwotę wyższą od tej należnej za mieszkania. Dlaczego tak się dzieje?

Patrycja Kowalczyk doradca podatkowy w Accreo Taxand:

Organy te uważają, że miejsca postojowe w takim garażu powinny być traktowane inaczej niż mieszkania. Dlatego stosowana jest stawka sięgająca nawet ponad 7 zł za metr kwadratowy, podczas gdy mieszkania są objęte dziesięciokrotnie niższą, preferencyjną stawką do 70 groszy za 1 mkw. Znam przypadek z Warszawy, gdy za dwa miejsca garażowe o powierzchni 30 mkw. właściciele mieli zapłacić prawie dwukrotnie więcej niż za swoje 160-metrowe mieszkanie w tym samym budynku.

Czy można jakoś wpłynąć na obniżenie stawki tego podatku?

Zastosowanie do miejsc postojowych stawki innej niż dla mieszkań jest w mojej ocenie wynikiem niewłaściwej interpretacji przepisów. Spodziewamy się jednak, że 27 lutego zostanie wydana uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie, gdyż spory o opodatkowanie miejsc postojowych trwają od dawna. Jeśli ta uchwała będzie korzystna dla podatników, to być może wpłynie na stanowisko organów podatkowych. Po otrzymaniu niekorzystnej decyzji w sprawie podatku od nieruchomości można zatem spróbować powalczyć.

Jak w praktyce to zrobić?

Od decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w sprawie podatku od nieruchomości można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Mamy na to 14 dni od dnia, w którym doręczono decyzję. W praktyce ten termin biegnie od dnia doręczenia listu poleconego (za zwrotnym poświadczeniem odbioru) zawierającego decyzję. Wniesienie takiego odwołania powoduje, że decyzja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie będzie decyzją ostateczną i w rezultacie, co do zasady, nie będzie podlegać wykonaniu. Dopiero decyzja SKO podlega wykonaniu. W ten sposób możemy przynajmniej odsunąć w czasie zapłacenie podatku w zawyżonej kwocie. Można też liczyć na wydanie pozytywnego rozstrzygnięcia przez SKO. Wiele zależeć może od treści spodziewanej uchwały siedmiu sędziów NSA.

Jakiej argumentacji należy użyć w odwołaniu?

Trzeba zwrócić uwagę, że miejsca postojowe znajdujące się na podziemnej kondygnacji budynków mieszkalnych, podobnie jak same mieszkania, służą niewątpliwie zaspokajaniu potrzeb o charakterze mieszkaniowym. Dlatego powinny być opodatkowane taką samą stawką jak mieszkania. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie gospodarstwa domowego jest obecnie, w XXI w., ściśle związane z użytkowaniem samochodu. Przestał on być dobrem luksusowym. Posiadanie miejsc postojowych nie powinno być w związku z tym rozpatrywane w oderwaniu od funkcji mieszkalnych budynku. Miejsca postojowe są bowiem użytkowane przez dane osoby w związku z ich zamieszkiwaniem w tym budynku. Można zwrócić też uwagę, że przeciwna interpretacja prowadziłaby do wniosku, że funkcji mieszkalnej nie spełniają także wyodrębnione w lokalu mieszkalnym pomieszczenia użytkowe (np. garderoba, pralnia). Zawężające rozumienie funkcji mieszkalnych prowadziłoby tym samym do oczywistych absurdów.

Warto przywołać tezę z orzeczenia NSA z 12 października 2011 r. (sygn. akt. eII FSK 733/10). Sąd stwierdził wtedy, że „wykorzystywanie garażu, jako części budynku mieszkalnego, wiąże się z mieszkaniową funkcją budynku i znajdujących się w nim lokali mieszkalnych w ten sposób, że pomaga zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, które w budynku tym zaspokajają swoje cele i potrzeby mieszkaniowe (przechowywane w garażu pojazdy mogą służyć dojazdowi do miejsca zamieszkania, dostarczaniu do niego przedmiotów niezbędnych do aktywności życiowej mieszkańców)". Miejmy nadzieję, że sędziowie NSA w spodziewanej uchwale podzielą to stanowisko.

Odpowiadała Patrycja Kowalczyk doradca podatkowy w Accreo Taxand

W tych dniach organy samorządowe wydają decyzje w sprawie podatku od nieruchomości, także w odniesieniu do miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych. Zdarza się, że od nich trzeba zapłacić kwotę wyższą od tej należnej za mieszkania. Dlaczego tak się dzieje?

Patrycja Kowalczyk doradca podatkowy w Accreo Taxand:

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski