W 2007 r. nasz czytelnik kupił działkę. Sprzedający oświadczył, że jest zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, więc notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych od nabywcy. Po prawie pięciu latach czytelnik otrzymał z urzędu skarbowego pismo z prośbą (!) o złożenie oświadczenia o cenie działki oraz zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami. Fiskus argumentuje, że zapłacony VAT został zwrócony sprzedającemu, gdyż zmieniła się interpretacja przepisów podatkowych. W tej sytuacji nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, gdyż sama umowa sprzedaży nie może być nieopodatkowana.
- Czy urząd skarbowy ma prawo tak postąpić? – pyta czytelnik.
VAT na wszelki wypadek
Problemy z zaległością podatkową z tytułu nieodprowadzonego w terminie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) mogą zdarzać się częściej, gdyż fiskus właśnie sprawdza transakcje dotyczące nieruchomości z lat 2006 – 2008. Niejasne przepisy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży działek powodowały i nadal powodują, że wielokrotna sprzedaż prywatnych parceli jest czasami traktowana przez organy podatkowe jak działalność gospodarcza, a wtedy zbywca zobowiązany jest odprowadzić z tego tytułu podatek VAT. Niektórzy sprzedający na wszelki wypadek doliczają więc podatek VAT do ustalonej z nabywcą ceny z góry zakładając, że potem wystąpią o jego zwrot.
Urząd skarbowy słusznie poinformował czytelnika, że skoro sprzedaż działki nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powinna zostać obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ nie minęło jeszcze 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (czyli zobowiązanie podatkowe jeszcze się nie przedawniło) fiskus ma prawo domagać się zapłaty i to z odsetkami. Wątpliwe natomiast, czy powinien jej żądać od podatnika.
Gdy jest akt, odpowiada notariusz
Przypomnijmy: od 1 stycznia 2007 r. obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Stawka podatku wynosi 2 proc. od wartości przedmiotu transakcji z dnia sprzedaży, bez odliczania długów i ciężarów. Co do zasady podatnik ma obowiązek sam, bez wezwania z urzędu skarbowego, zadeklarować wartość przedmiotu transakcji i zapłacić odpowiednia kwotę PCC w ciągu 10 dni od dokonania transakcji. Tak jest przy zakupie ruchomości, np. samochodu.