Aktualizacja: 02.05.2019 01:37 Publikacja: 03.05.2019 09:30
Foto: EAST NEWS
Czy ci, którzy noszą koszulki ze znakiem Polski Walczącej, Orłem Białym lub powstańczą opaską na ramieniu, robią to po to, by zamanifestować dumę z tego, że są Polakami, czy raczej by zamaskować narodowe kompleksy? Moda na odzież patriotyczną to przejaw siły czy słabości polskiego patriotyzmu?
Duma czy kompleksy – wydaje mi się, że w tej alternatywie kryje się pułapka. Może manifestowanie dumy i ukrywanie kompleksów to czasami jest dokładnie to samo? Podobnie jest z siłą lub słabością polskiego patriotyzmu.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Sławomir Mentzen, który startuje w wyborach prezydenckich, zapowiedział, że jeśli wygra, odbierze ordery „tym, którzy kłamali na temat polskiej historii”. A co z tymi, którzy tej historii nie znają? Bo sam należy do tego grona.
Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński reorganizuje kierownictwo redakcji. Od lutego jego zastępcami będą Ewa Szadkowska, Marzena Tabor-Olszewska, Michał Płociński i Cezary Szymanek.
Europa systemowo nie jest w stanie konkurować technologicznie z firmami z USA i Chin. I trudno mieć nadzieję, że przy obowiązującym na Starym Kontynencie modelu polityczno-gospodarczym może się to zmienić.
30 lat temu Sąd Najwyższy usankcjonował kłamstwo w polityce, dość nisko zawieszając poprzeczkę dla standardów etycznych w życiu publicznym. Sprawy ministry Kotuli lub „absolwentów” Collegium Humanum są tego pokłosiem.
- Takich postaci to ja się boję z definicji – powiedział były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, wskazując, co wzbudziło jego zaniepokojenie w mowie inauguracyjnej prezydenta USA Donalda Trumpa.
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że pod rządami Donalda Trumpa w USA świat czeka rewolucja. W rozmowie z Radiem Zet polityk przewidywał, że reakcją na zaostrzenie przepisów dotyczących nielegalnych imigrantów mogą być napięcia i akty gwałtu.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
80. rocznica zakończenia II wojny światowej najpewniej upłynie w atmosferze konfliktu, zamiast stać się dużym międzynarodowym wydarzeniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas