Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 04.07.2019 19:23 Publikacja: 05.07.2019 10:00
Foto: AFP
Na początku lipca 2016 roku na przedmieściach Minneapolis Philando Castile umierał w swoim samochodzie postrzelony siedem razy przez policjanta. Śmierć czarnoskórego mężczyzny relacjonowaną na żywo przez jego partnerkę obserwowały na Facebooku miliony ludzi na całym świecie. Cztery dni po tym tragicznym zdarzeniu lokalni aktywiści ruchu Black Lives Matter, walczącego o prawa Afroamerykanów, zorganizowali protesty przed posiadłością gubernatora stanu Minnesota.
W tym samym czasie w innej części miasta, przed posterunkiem policji, na którym służył funkcjonariusz odpowiedzialny za śmierć Castile'a, odbyła się druga manifestacja. Skrzyknęła ją tajemnicza grupa działająca na Facebooku pod nazwą Don't Shoot. W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób oskarżających policję o brutalność w stosunku do czarnoskórych obywateli. Członkowie Black Lives Matter zaskoczeni tym, że nieznane im wcześniej ugrupowanie równolegle organizuje w mieście demonstrację, postanowili mu się przyjrzeć. W tym celu skontaktowali się z administratorami profilu polubionego przez ponad 250 tys. osób. Na pytanie, z kim współpracuje ich grupa, odpisali, że między innymi z Partią Zielonych i ze związkami studenckimi. Problem w tym, że żadne z tych stowarzyszeń nie słyszało o Don't Shoot. Aktywiści ustalili, że portal został zarejestrowany w małym miasteczku w stanie Illinois. Tam również nie było po nim śladu. Dopiero dwa lata później dziennikarze CNN odkryli, że grupy nie założyli Amerykanie, lecz rosyjscy trolle – internetowi prowokatorzy – działający w Petersburgu. To tylko jedno z wielu działań Kremla, których celem jest zaostrzanie podziałów rasowych w USA.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas