Aktualizacja: 07.02.2025 07:40 Publikacja: 07.02.2025 06:50
Foto: REUTERS/Kent Nishimura
Kontrrewolucja obyczajowa, którą funduje Ameryce, ale i całemu Zachodowi, prezydent Donald Trump, nabiera tempa i radykalizmu, których mało kto się spodziewał. Pierwsze dni prezydentury Trumpa w jego wersji 2.0 upływają na podejmowaniu setek przygotowanych wcześniej decyzji dotyczących najróżniejszych sfer życia. Będąc z krwi i kości przedstawicielem alt-prawicowej polityki tożsamości, 47. prezydent USA buduje narodową dumę poprzez zmiany nazw obiektów geograficznych czy narzucanie absurdalnych ceł na kraje, z którymi w handlu Stany mają wyjątkowo duży deficyt. Podpisuje też mnóstwo decyzji, które mają kolosalne znaczenie symboliczne, jak choćby zamrożenie na 90 dni wszelkiej zagranicznej pomocy amerykańskiej, co ujawniło, jak olbrzymie pieniądze płynęły do tysięcy organizacji na całym globie. Cele były różne – od szczytnych, jak walka z AIDS czy innymi chorobami, poprzez utrzymywanie niezliczonych programów organizacji praw człowieka, instytucji walczących o swobodny dostęp do aborcji, aż po realizację lewicowych postulatów społecznych (dość powiedzieć o grantach dla rodzimej „Krytyki Politycznej)”.
Może przekroczymy wreszcie ten jałowy spór między romantyczną megalomanią narodową a podszytą kompleksami mentalną podległością.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Może przekroczymy wreszcie ten jałowy spór między romantyczną megalomanią narodową a podszytą kompleksami mentalną podległością.
Liczba zwolnień grupowych w Polsce rośnie, rosyjski gaz znów płynie do Europy, a norweski Equinor tnie inwestycje w odnawialne źródła energii. Tymczasem polskie MŚP wciąż zbyt rzadko sięgają po sztuczną inteligencję, co może ograniczać ich konkurencyjność.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik Kremla poinformował, że USA i Rosja nie rozpoczęły jeszcze rozmów na temat spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
Thomas Rose będzie nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce - podał prezydent USA Donald Trump w serwisie Truth Social.
W kampanii wyborczej do Bundestagu sprawa wydatków na obronę odgrywa większą rolę niż do tej pory. Niemal wszyscy chcą ich zwiększenia, lecz nikt nie bierze na serio wezwań prezydenta USA Donalda Trumpa.
Coraz częściej turyści rezerwujący noclegi na wsi narzekają na takie „atrakcje” otoczenia jak zapach zwierząt gospodarskich lub ich odgłosy, na przykład pianie kogutów. Asturia chce z tym zrobić prządek – wpisać jako element „dziedzictwa kulturowego” i ukrócić podstawy do reklamacji.
Weryfikacja uprawnień kierowców powinna się odbywać w powszechny sposób na stacjach paliw – twierdzi posłanka KO. Ministerstwo Infrastruktury prosi o więcej czasu na odpowiedź, jednak ekspert studzi entuzjazm: to raczej niewykonalne.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenie wojskowe dla chętnych posłów i senatorów. Odbędzie się prawdopodobnie wiosną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas