Holokaust przestał być „sacrum”. Tak politycy i miliarderzy robią z niego narzędzie

Holokaust nie przynależy już do sfery sacrum. Stał się być może wręcz „pophistorią”.

Publikacja: 24.01.2025 13:10

Fot. Andrzej Rudiak/East News, Oswiecim, 22.01.2024. Elon Musk (L) z wizyta w muzeum KL Auschwitz-Bi

Fot. Andrzej Rudiak/East News, Oswiecim, 22.01.2024. Elon Musk (L) z wizyta w muzeum KL Auschwitz-Birkenau - bylym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjny i zaglady. Miliarder przylecial do Polski na zaproszenie European Jewish Association, by m.in. wziac udzial w konferencji poswieconej antysemityzmowi. Obok rabin Menachem Margolin.

Foto: Andrzej Rudiak

22 stycznia 2024 roku Elon Musk, miliarder, założyciel Tesli i właściciel platformy społecznościowej X, a obecnie bliski współpracownik Donalda Trumpa, odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Kilka miesięcy wcześniej polubił antysemicki komentarz jednego z użytkowników serwisu X – zareagowała na to administracja ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, a reklamodawcy, tacy jak Disney i Warner Bros Discovery, wycofali się ze współpracy z nim. Miliarder przyznał, że zachował się głupio. Podczas wizyty w Polsce Musk wziął udział w konferencji poświęconej problemowi antysemityzmu w internecie. Zorganizowało ją w Krakowie European Jewish Association (Europejskie Stowarzyszenie Żydów). „Gdyby tylko istniały wtedy media społecznościowe i panowała wolność słowa, ukrycie zbrodni Holokaustu byłoby niemożliwe” – powiedział w jej trakcie. Jego wystąpieniu towarzyszyła prezentacja: jak mogłyby wyglądać posty ofiar. Mordechaj Anielewicz – otrzymując 1300 polubień – wzywał do stworzenia Żydowskiej Organizacji Bojowej, a użytkowniczka o pseudonimie „Żydowska księżniczka” kontrowała SS-mana pacyfikującego powstanie w getcie warszawskim. „Jeśli Twitter istniałby w 1939 roku, jak wiele istnień udałoby się ocalić?” – zapytano na ostatnim slajdzie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„Czechowicz. 20 i 2”: Syn praczki i syfilityka
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Plus Minus
„ale”: Wschodnia aura
Plus Minus
„Inwazja uzdrawiaczy ciał”: W poszukiwaniu zdrowia
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Plus Minus
„Arcane”: Animowana apokalipsa
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej