Jak żyć dłużej? Odpowiadają naukowcy, którzy zajmują się śmiercią. Dla nich to proces

Choć patomorfolodzy mają z reguły najwięcej do czynienia ze zmarłymi, ich praca pomaga dbać o długość i jakość życia żyjących.

Publikacja: 31.10.2024 13:00

Jak żyć dłużej? Odpowiadają naukowcy, którzy zajmują się śmiercią. Dla nich to proces

Foto: Photographee.eu/AdobeStock

Gdy powiedziałam mamie, że chcę zostać patomorfologiem, zapytała: „Jak to? Nie będziesz lekarzem?”. A ja właśnie chciałam zostać lekarzem, który bada tkanki i narządy – wspomina w rozmowie z „Plusem Minusem” prof. Bożena Walewska-Zielecka. Według rejestru Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce zawód patomorfologa wykonuje 830 osób. Jednym z głównych miejsc ich pracy jest prosektorium. W mediach i publicznych debatach na temat zdrowia najczęściej można usłyszeć komentarze kardiologów, onkologów, specjalistów medycyny rodzinnej czy internistów. Początek listopada może być okazją, by ich spojrzenie na zdrowie, życie i śmierć uzupełniła perspektywa patomorfologów.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu