Lwia spółka

Do opisu rzeczywistości politycznej w Polsce po roku 2005 często używa się stereotypowego i powierzchownego twierdzenia o pełnej lub absolutnej władzy obozu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem formacja ta w latach 2005–2007 miała ograniczone możliwości sprawnego działania i realizacji swojego programu, głównie z powodu populistycznych i nielojalnych koalicjantów w parlamencie w postaci Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej.

Aktualizacja: 29.05.2016 14:47 Publikacja: 25.05.2016 12:21

Różnica autorytetów i mocy mandatu. Konferencja prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i premiera Kazimier

Różnica autorytetów i mocy mandatu. Konferencja prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i premiera Kazimierza Marcinkiewicza po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Pałac Prezydencki. Czerwiec 2006 roku.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Skład i działalność Rady Ministrów pod przewodnictwem Kazimierza Marcinkiewicza, powołanego i zaprzysiężonego jeszcze przez prezydenta Kwaśniewskiego, wzbudzały wiele wątpliwości Lecha Kaczyńskiego. Dotyczyły one przede wszystkim osoby samego premiera. Lech Kaczyński nie akceptował decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by nie obejmować tego urzędu. Wywołało to jeden z największych i najdłuższych, bo trwający kilka dni, spor między obu braćmi politykami.

Pozostało 97% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Jędrzej Pasierski: Dobre kino dla 6 widzów