Michał Szułdrzyński: Deepfake, prawda i Prawda

Mam nadzieję, iż to nowe medium sprawi, że moje życzenia bożonarodzeniowe będą bardziej osobiste i bezpośrednie – mówiła w świątecznym orędziu w grudniu 1957 r. Elżbieta II, gdy po raz pierwszy jej wystąpienie transmitowano w telewizji BBC. Królowa nie mogła się spodziewać, że 63 lata później prócz tradycyjnego orędzia świątecznego w BBC inna brytyjska telewizja publiczna Channel 4 nada drugie orędzie. W tym alternatywnym królowa opowiada, że jej mąż właśnie ogląda film „Kevin sam w domu", że przykro jej się zrobiło, gdy Harry i Meghan zdecydowali się wyemigrować do Kanady, dziękuje służbie zdrowia, która najwięcej ryzykowała w mijającym roku, szczególnie lecząc Borisa Johnsona. Ale najważniejszym przekazem jest co innego. – Kontaktujemy się dziś ze światem za pomocą ekranów – mówi królowa, wskazując na smartfon. – To zaś każe mi powrócić do kwestii zaufania: czy to, co widzimy i słyszymy, zawsze jest tym, czym się wydaje?

Publikacja: 01.01.2021 18:00

Michał Szułdrzyński: Deepfake, prawda i Prawda

Foto: Rzeczpospolita

To pytanie padło tuż po tym, gdy Jej Królewska Mość zeszła z biurka, na którym zatańczyła. Bo orędzie było tzw. deepfakiem. Królową zagrała aktorka Debra Stephenson, której twarz i mimikę podmieniono cyfrowo na wizerunek monarchini, podobnie jak cyfrowo dodano wnętrze królewskiego gabinetu, a nawet przebitki z ukochanym pieskiem Elżbiety II. Telewizja chciała w ten sposób uwrażliwić widzów na problem dezinformacji, szczególnie na technologię deepfake. – Technologia pozwalająca podmienić czyjąś twarz jest znacznie prostsza, niżby się mogło wydawać – tłumaczył reżyser orędzia William Bartlett.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich