24 sierpnia 2016 roku o godzinie 3:36:32 we Włoszech, w regionach Umbria, Lacjum i Marche nastąpiło trzęsienie ziemi. Epicentrum miało miejsce w okolicach miejscowości Accumoli, 80 kilometrów na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej poszkodowane miejscowości to Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Według Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii siła wstrząsu wynosiła 6 stopni w skali Richtera. Zginęło 297 osób, ponad 400 zostało rannych, przeszło 2,5 tysiąca ludzi pozostało bez dachu nad głową.
A potem było jeszcze gorzej, wstrząsy się powtarzały, waliły się kolejne budynki, w sumie ucierpiało około 100 miejscowości i 5 tysięcy zabytków – choć tej ostatniej liczby na razie nikt nie jest w stanie zweryfikować.
W Nursji, w miasteczku, w którym urodził się święty Benedykt – patron Europy – zawaliła się gotycka bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady. Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, w którym według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki (przyszli na świat w 480 roku). Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane.
Jeśli runie dom mieszkalny, hala fabryczna, myjnia samochodowa, most – można je odbudować, z reguły powstają wtedy obiekty lepsze. Niestety, nie dotyczy to zabytków. Nawet odbudowane są już tylko replikami, obiektami zabytkopodobnymi. I nie zmienia tego fakt, że tu i ówdzie odbudowniczowie używają zabytkowych, pozbieranych z gruzowiska, gotyckich cegieł.
Naprężenia silniejsze
Trzęsienie ziemi – właściwie, o czym mówimy? Co to jest? Jeśli dać wiarę geologom, jest to gwałtowne rozładowanie naprężeń w skorupie ziemskiej połączone z ruchem warstw skalnych. W przypadku trzęsienia tektonicznego jest to ruch mas skalnych wzdłuż uskoku. Nagromadzenie naprężeń jest często wynikiem przejściowego zablokowania ruchu skał wzdłuż tego uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20–30 procentach rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych. Pozostała część energii zamienia się w ciepło lub trwałe deformacje skał.