Rewolucja kulturowa w Arabii nie nadchodzi

Polityka nowego otwarcia i gwałtownej modernizacji Arabii Saudyjskiej, zapowiadana przez rządzącego królestwem następcę tronu, poniosła klęskę, zanim się jeszcze zaczęła. Trudno pogodzić ją z aresztowaniami, torturami i zabójstwami krytyków władzy.

Publikacja: 12.02.2021 10:00

O wolność dla Ludżajn al-Hazlul i innych więzionych aktywistek upomina się m.in. Amnesty Internation

O wolność dla Ludżajn al-Hazlul i innych więzionych aktywistek upomina się m.in. Amnesty International. Na zdjęciu protest przed saudyjską ambasadą w Paryżu, 8 marca 2019 r.

Foto: REUTERS/FORUM/Benoit Tessier

Zabiję cię, potnę na kawałki i spuszczę z wodą w kanalizacji – usłyszała Ludżajn al-Hazlul od nadzorującego jej przesłuchanie i tortury dygnitarza Sauda al-Qahtaniego, byłego doradcy następcy tronu księcia Mohammeda bin Salmana. – Ale zanim to wszystko zrobię, zgwałcę cię – dorzucił oprawca.

Dziś nie wiadomo jeszcze, czy spełnił swoją groźbę, a przynajmniej – czy chciał ją spełnić. Jest jednak oczywiste, że Al-Hazlul przeszła w więzieniu piekło. Po zatrzymaniu w 2018 r. saudyjska aktywistka była przetrzymywana w izolatce, brutalnie przesłuchiwana, bita i molestowana (przesłuchujący próbowali ją całować i obmacywać). Miesiącami nie widziała innej kobiety, w więzieniu nie było też monitoringu. Relacje o tym, co się z nią dzieje, pochodziły wyłącznie od widujących ją krewnych, przede wszystkim dwóch sióstr i brata. Jej mąż, znany w Arabii Saudyjskiej komik, w tym samym czasie, gdy saudyjscy agenci porwali Hazlul w Emiratach, został uprowadzony i przywieziony do ojczyzny z Ammanu, stolicy Jordanii. Wkrótce potem rozwiódł się z aktywistką, nie podając żadnego wyjaśnienia, co powszechnie interpretuje się jako dowód na to, że zostało to na nim wymuszone.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem