Michał Szułdrzyński: HIV okiełznany, jakie nowe plagi?

Pod koniec lat 80., gdy coraz bliżej było końca epoki żelaznej kurtyny, masową wyobraźnią zawładnęły dwa wielkie lęki. Pamiętacie państwo dziurę ozonową? W pewnym momencie głównym wyzwaniem dla świata stała się nasza ozonosfera, której szkodziły gazy używane w lodówkach i klimatyzatorach. Wizja śmiercionośnego promieniowania UV, które spali życie na Ziemi, popchnęła ludzkość do podjęcia działań, które doprowadziły do tego, że – jak podała rok temu NASA – chroniąca nas ozonosfera jest w najlepszym od 30 lat stanie.

Aktualizacja: 08.03.2019 20:14 Publikacja: 07.03.2019 23:01

Michał Szułdrzyński: HIV okiełznany, jakie nowe plagi?

Foto: Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

Drugą plagą wydawało się w tamtym czasie AIDS. Medycyna była bezradna wobec choroby, która nagle pojawiła się w najbogatszych państwach Zachodu i zaczęła zbierać śmiertelne żniwo. Freddie Mercury, Rock Hudson i wielu innych celebrytów zmarło na dżumę XX wieku, która pochłonęła ponad 30 mln ofiar. Choć choroba ta w niektórych rejonach świata wciąż jest poważnym problemem, dzięki nowoczesnym terapiom osoby zarażone powodującym ją wirusem HIV mogą żyć z nim kilkadziesiąt lat. Wymaga to jednak nieustannego przyjmowania leków. Tymczasem w ostatnim tygodniu naukowcy poinformowali, że po raz drugi w historii udało się całkowicie wyleczyć pacjenta zarażonego tym wirusem. „Pacjent z Londynu" dzięki przeszczepowi szpiku uzyskał odporność na HIV, ponieważ dawca był nosicielem specyficznej mutacji sprawiającej, że wirus nie może przeniknąć i namnażać się w limfocytach. Sukces ogłoszono, gdy okazało się, że przez dwa lata po zabiegu we krwi pacjenta nie stwierdzono obecności wirusa.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu