W czasie przerwy świątecznej dyrektor szkoły nie musi zapewniać opieki świetlicowej czy organizować zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Tę kwestię reguluje rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego. Jednak ten czas dla nauczycieli wcale nie jest wolny. Formalnie w czasie przerwy w dni robocze nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły w 40-godzinnym tygodniu pracy wynikającym z Karty nauczyciela. To dyrektor decyduje, jak będzie w czasie przerwy świątecznej wyglądała praca nauczycieli i czy przydzieli im jakieś zadania, np. opiekuńcze.
Czytaj więcej
Określenie składnika wynagrodzenia nauczyciela zatrudnionego w szkole wyższej jako „stypendium na...
– W Warszawie są organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Przerwa świąteczna dotyczy dzieci. Nauczyciele pełnią więc dyżury w szkołach, ale też np. wypełniają dokumentację w swoich domach – mówi Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Okazuje się jednak, że Warszawa to wyjątek.
– Zajęcia opiekuńcze w szkołach podczas przerwy świątecznej to rzadkość. Rodzice w trakcie pandemii przyzwyczaili się, że ich dzieci więcej czasu spędzają w domu. Nauczyli się, jak zapewnić im opiekę – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.