Nauczyciele nie mają urlopu

To od dyrektora szkoły zależy, czy między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem zorganizuje zajęcia opiekuńcze.

Aktualizacja: 29.12.2021 10:20 Publikacja: 29.12.2021 07:05

Nauczyciele nie mają urlopu

Foto: AdobeStock

W czasie przerwy świątecznej dyrektor szkoły nie musi zapewniać opieki świetlicowej czy organizować zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Tę kwestię reguluje rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego. Jednak ten czas dla nauczycieli wcale nie jest wolny. Formalnie w czasie przerwy w dni robocze nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły w 40-godzinnym tygodniu pracy wynikającym z Karty nauczyciela. To dyrektor decyduje, jak będzie w czasie przerwy świątecznej wyglądała praca nauczycieli i czy przydzieli im jakieś zadania, np. opiekuńcze.

Czytaj więcej

Stypendium nauczyciela czasem można oskładkować

– W Warszawie są organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Przerwa świąteczna dotyczy dzieci. Nauczyciele pełnią więc dyżury w szkołach, ale też np. wypełniają dokumentację w swoich domach – mówi Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Okazuje się jednak, że Warszawa to wyjątek.

– Zajęcia opiekuńcze w szkołach podczas przerwy świątecznej to rzadkość. Rodzice w trakcie pandemii przyzwyczaili się, że ich dzieci więcej czasu spędzają w domu. Nauczyli się, jak zapewnić im opiekę – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

A jak przerwa zimowa wygląda w przedszkolach? Pracują cały rok – nie dotyczą ich ferie zimowe ani wakacje. Przerwy w zajęciach ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola. W oddziałach przedszkolnych w szkołach także.

Po Nowym Roku do szkół wrócą zdalne lekcje (3–5 i 7 stycznia). Nauka stacjonarna ma zostać przywrócona dopiero 10 stycznia. Rodzice, którzy do tego czasu mieliby trudności w zorganizowaniu opieki dla najmłodszych uczniów, nie muszą się martwić. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, na ich wniosek umożliwia opiekę świetlicową. Szkoła zapewni też tym dzieciom warunki do uczestniczenia w lekcjach online.

Szkoła w tych dniach będzie mogła zorganizować konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów. Korzystanie z konsultacji ma być dobrowolne.

Ze względu na specyfikę kształcenia zawodowego oraz zbliżający się termin egzaminów zawodowych (od 10 stycznia 2022 r.) dyrektorzy szkół prowadzących takie kształcenie, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego będą mogli zorganizować zajęcia praktyczne stacjonarnie. Dyrektor będzie mógł też zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu.

Rodzicom dzieci do ósmego roku życia ze względu na wprowadzenie nauki zdalnej do 10 stycznia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej