Ustalając daninę od nieruchomości, organ zajrzy do ewidencji

Przy ustalaniu podatku od nieruchomości decydują dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Dopóki zapis w niej nie zostanie zmieniony, jego treść jest dla organu podatkowego wiążąca

Aktualizacja: 23.07.2010 04:21 Publikacja: 23.07.2010 03:00

Ustalając daninę od nieruchomości, organ zajrzy do ewidencji

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 czerwca 2010 r., I SA/Ke 325/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Prezydent miasta ustalił na nazwiska S.M., S.N., J.M. i A.F. podatek od nieruchomości. Za podstawę ustalenia podatku przyjął dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Wykazana w niej nieruchomość stanowi współwłasność A.F., S.N., S.M. oraz J.M.

Nieruchomość podlega opodatkowaniu w odrębnej decyzji podatkowej na nazwiska wszystkich współwłaścicieli, których ustalone zobowiązanie obciąża solidarnie. SKO stwierdziło, że treść art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje osoby, które mogą być podatnikami podatku od nieruchomości.

Wśród wymienionych w tych przepisach podmiotów nie są ujęci zarządcy nieruchomości, w związku z czym organ podatkowy nie miał prawnego upoważnienia do obciążenia podatkiem M K, będącego zarządcą spornej nieruchomości.

Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest niezasadna.

Przypomniał, że podstawą do wymiaru podatków, zgodnie z art. 21 ust.1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E406E3B8C08915175D2383552F4CF7C5?id=180148]ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne[/link] – stanowią dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Przepis ten nie przewiduje wyjątków, w związku z tym organ podatkowy nie ma podstaw do pomijania tych danych w prowadzonym postępowaniu podatkowym.

Dane zawarte w ewidencji mają walor dokumentu urzędowego, o którym mowa w art. 194 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem stanowią one dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Kategorie podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, zawiera natomiast art. 3 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C6298CF2E7A4A2E10FD3252BD0DE89E?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link].

Stosownie do treści tego przepisu podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej będące właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnymi, nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

[wyimek]Dane w ewidencji zmienia starosta, a nie organ podatkowy [/wyimek]

Organy prawidłowo uznały, że zobowiązanie w podatku od nieruchomości ciąży na osobach fizycznych będących współwłaścicielami nieruchomości.

Natomiast powoływanie się przez S.M. w postępowaniu podatkowym, że nie jest właścicielem opodatkowanej nieruchomości, nie jest zasadne. Istotne dla orzeczenia w przedmiocie podatku są bowiem tylko zapisy wynikające z ewidencji.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 czerwca 2010 r., I SA/Ke 325/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski