Wydając decyzję, fiskus powinien ją dobrze uzasadnić

Organ administracji publicznej powinien w uzasadnieniu decyzji odnieść się do wszystkich okoliczności, które mogą mieć wpływ na wynik sprawy. Bez tego strona nie ma możliwości obrony swoich interesów oraz prowadzenia polemiki

Aktualizacja: 15.02.2010 03:40 Publikacja: 15.02.2010 02:00

Wydając decyzję, fiskus powinien ją dobrze uzasadnić

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 stycznia 2010 r., III SA/Po 601/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Prezydent miasta odmówił stwierdzenia nadpłaty z tytułu opłaty skarbowej. Naczelnik urzędu skarbowego potwierdził, że zainteresowana występowała z wnioskami o wydanie zaświadczeń VAT-25.

Wydane zaświadczenia były niezbędne dla dopuszczenia pojazdu do ruchu na terytorium Polski.

Prezydent miasta stwierdził, że opłata skarbowa za wydane zaświadczenia stanowi ekwiwalent za faktycznie świadczoną przez administrację usługę, leży w interesie importera, gdyż umożliwia mu rejestrację pojazdu oraz odpowiada faktycznie poniesionym kosztom związanym z załatwieniem sprawy i wydaniem zaświadczenia.

Opłata skarbowa uiszczana za wydanie zaświadczenia VAT-25 nie stanowi również obciążenia podatkowego w rozumieniu art. 90 TWE, a jest jedynie opłatą za dokonanie konkretnej czynności administracyjnej.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że przewidziana w art. 9 ustawy o opłacie skarbowej instytucja zwrotu opłaty znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których opłata

– w chwili gdy skonkretyzowała się konieczność jej uiszczenia

– była świadczeniem należnym, lecz na skutek okoliczności, które nastąpiły potem, zachodzi konieczność jej zwrotu. W przypadku opłaty skarbowej od wydania zaświadczenia opłata ta podlega zwrotowi, jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia.

Z kolei instytucję nadpłaty opłaty skarbowej, powodującej obowiązek jej zwrotu, stosuje się w przypadku kwoty nadpłaconej lub nienależnie zapłaconej opłaty.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 pkt 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających: uiszczenie przez podatnika podatku – w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 – lub brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje, z mocy prawa, z chwilą wydania zaświadczenia. Obowiązek ten powstaje niezależnie od tego, w jakim celu zaświadczenie ma być wydane.

Ponieważ organ podatkowy nie uzasadnił swojego stanowiska w decyzji i nie odniósł się do zawartych w niej twierdzeń o administracyjnym charakterze opłaty skarbowej jako opłaty za czynności dokonane przez organ, sąd nie ma w możliwości oceny, czy w sposób zasadny uchylono decyzję wydaną w I instancji i stwierdzono nadpłatę z tytułu opłaty skarbowej od zaświadczeń VAT.

Organ II instancji nie wskazał nawet podstawy prawnej rozstrzygnięcia zawartego w decyzji.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 stycznia 2010 r., III SA/Po 601/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?