Przerwa, która pozwala zwolnić

Tylko przerwanie kary, a następnie jej zawieszenie, które skazany uzyskał z powodów zdrowotnych, rodzinnych czy osobistych, pozwalają na warunkowe zwolnienie

Aktualizacja: 10.11.2008 07:09 Publikacja: 10.11.2008 00:09

Przerwa, która pozwala zwolnić

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Tak przesądził [b]w uchwale Sąd Najwyższy (sygn. I KZP 22/08)[/b].

Choć art. 155 kodeksu karnego wykonawczego ma już ponad dziesięć lat, sądy nadal mają problemy z jego jednoznaczną interpretacją. Dostrzegł to rzecznik praw obywatelskich, który o pomoc poprosił Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczy warunkowego zwolnienia i przerwy w karze. Art. 155 k.k. w. stanowi, że jeżeli przerwa w wykonywaniu kary więzienia trwała rok (minimum), a skazany odbył co najmniej sześć miesięcy kary – sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary.

Kłopot polega na tym, że sądy w całym kraju różnie rozumiały przerwę w karze. Jedne traktowały jako przerwę każdy legalny czasowy pobyt skazanego na wolności, inne – korzystanie z przerwy w karze albo zawieszenia postępowania, a nie nieodbywanie kary wynikające z odroczenia jej wykonania. Jeszcze inne rozumiały tak wyłącznie przerwę, za którą przemawiają względy zdrowotne, rodzinne lub osobiste. W rezultacie w jednych miastach skazani korzystali ze zwolnień częściej, w innych rzadziej.

Janusz Kochanowski zastanawiał się np., jak traktować skazanych, którym sądy odmówiły warunkowego przedterminowego zwolnienia, a którzy odbyli minimalną część kary – sześć miesięcy – przez zaliczenie okresu tymczasowego aresztowania na poczet orzeczonej kary więzienia. Wobec uchylenia izolacyjnego środka zapobiegawczego w toku procesu oskarżeni odzyskali wolność, natomiast po zapadnięciu prawomocnych wyroków korzystali z odroczenia wykonania kary co najmniej rok. Należy im się warunkowe zwolnienie czy też nie? – pyta rzecznik.

Jego zdaniem na warunkowe zwolnienie powinien móc liczyć każdy skazany po odsiedzeniu sześciu miesięcy i rocznej przerwie. I to niezależnie od tego, czy była to przerwa zdrowotna, czy też wykonywanie wobec niego kary zostało przerwane z innego (legalnego) powodu.

SN jest innego zdania: tylko względy zdrowotne, rodzinne czy osobiste, które pozwoliły skazanemu na przerwę w karze, a potem na jej zawieszenie, liczą się do warunkowego zwolnienia.

– Ewentualne dalsze poszerzanie stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia (na podstawie art. 155 k.k.w.) wymaga zmiany prawa – uzasadnia SN.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce