Orbanowska alternatywa dla demokracji

Węgry (część 2) | Co nieco o liberalizmie

Aktualizacja: 04.11.2018 10:33 Publikacja: 03.11.2018 11:37

Orbanowska alternatywa dla demokracji

Foto: AFP

W kontekście uruchomienia art. 7 przeciw Węgrom warto przywołać postulat stworzenia nowego porządku politycznego przedstawiony w przemówieniu Victora Orbana w Siedmiogrodzie na Wolnym Uniwersytecie Letnim i Obozie Młodzieżowym w Tusnadfurdo (Baile Tusnad) w lipcu 2018 r.

Orban zapowiedział koniec antychrześcijańskiej liberalnej demokracji, jaką budowało w UE antywolnościowe i oligarchizujące się stopniowo pokolenie 1968 r. oraz koniec tworzenia przez nowe pokolenie antykomunistyczne, głównie Europy Środkowo-Wschodniej, nowej wizji Europy. Orban przeciwstawił liberalną demokrację chrześ- cijańskiej. Stwierdził, że Europa Środkowa jest obszarem odrębnym kulturowo od Zachodniej i próby narzucenia jej ideologii to przemoc sprzeczna z zasadami traktatowymi UE, do których kraje postkomunistyczne przystąpiły. Stąd konieczność i możliwość „budowy silnego, bezpiecznego obszaru gospodarczego i politycznego, czyli Europy Środkowej, by zająć równe i godne miejsce na kontynencie". Orban proponuje prawo każdego kraju Europy „do obrony swojej chrześcijańskiej kultury i odrzucenia ideologi wielokulturowości", prawo do chronienia „tradycyjnego modelu rodziny" i „swoich gałęzi gospodarki", prawo do „ochrony swoich granic i odrzucenia napływu imigrantow", wreszcie trzymanie się zasady „jeden naród–jeden głos". W imieniu Europy Środkowej Orban deklarował, że „istnieje życie poza globalizmem, nie jest on jedyną możliwą drogą".

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?