Aktualizacja: 01.03.2020 09:52 Publikacja: 01.03.2020 00:01
Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
Opierał się na trzech filarach: nadmiernym formalizmie, zbyt niskim odszkodowaniu oraz fragmentaryzacji postępowań. Wyrok w sprawie Janulis (skarga nr 31792/15) wskazuje, że zasądzenie 3000 zł za pięć lat postępowania karnego przed sądem pierwszej instancji to za mało. Pomijając, że wszystkie przesłanki wyroku pilotażowego pozostały aktualne, a praktyka polskich sądów niewiele się zmieniła, nie można przeoczyć, że stwierdzenie przewlekłości zajęło Trybunałowi tyle samo co skazanie skarżącego przez sąd pierwszej instancji. I to mimo utrwalonego orzecznictwa (wyrok wydano w składzie komitetowym), prostoty sprawy i posiadanych narzędzi. Jak przewlekły Trybunał może być wiarygodny dla przewlekłego sądu krajowego? Gdzie tu prawo do procesu w rozsądnym terminie? Czy stwierdzenie przewlekłości po przewlekłym strasburskim postępowaniu może być pocieszeniem? I jak brać na poważnie wytyki Trybunału? Pal licho 11 wyroków rocznie: jakie przeszkody stoją na drodze do sprawnego orzekania? Mamy do czynienia z paraliżem organu międzynarodowego, ostatniej nadziei dla wielu, którzy sprawiedliwości nie znaleźli w kraju. Wiemy, że Trybunał potrafi wydawać szybko wyroki w sprawach przeciw Azerbejdżanowi, Turcji, Francji czy Węgrom. Co przeszkadza szybko działać w sprawach przeciw Polsce? Jako obywatele państwa-strony Rady Europy mamy prawo to wiedzieć. Konieczna jest reforma, a wcześniej debata. Jak usprawnić przewlekłe postępowanie w Strasburgu? Jak przywrócić wiarę skarżącym w rychłe uzyskanie rozstrzygnięcia?
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Prokuratura Krajowa przekazała do prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Twórca marki Red is Bad Paweł S., który jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, pozostanie w areszcie – zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach.
Kobieta pisała w SMS-ach, że ojciec jej córki wykorzystał dziewczynkę. Choć o to przestępstwo mężczyznę oskarżyła też prokuratura, sąd uznał, iż rozpowszechnianie takich informacji to zniesławienie.
Zespół śledczy badający nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji smoleńskiej wszczął pięć śledztw i przejął dwa - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez byłego szefa podkomisji i byłego ministra obrony narodowej, posła PiS Antoniego Macierewicza.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas