Coraz więcej osób, w tym przedsiębiorców, decyduje się prowadzić swoje interesy w przestrzeni internetowej. Tyle że w wirtualnej rzeczywistości, podobnie jak i w realnym świecie, można zetknąć się z problemem nierównej konkurencji. Obecnie najbardziej zagrażający wydaje się wysoce ekspansywny rynek dalekowschodni.
Furtkę tworzą wyjątki przewidziane w przepisach, które umożliwiają prowadzenie sprzedaży przez zagraniczne podmioty bez uiszczania VAT oraz cła. Chodzi przede wszystkim o przepisy regulujące zasady egzekwowania VAT. Przepisy ustawy dotyczące przesyłek z kraju trzeciego (czyli spoza obszaru UE) zwalniają z podatku przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro lub 45 euro, gdy zostaną zidentyfikowane jako „prezent'' lub „korespondencja''.
Czytaj także: VAT: kiedy import małych partii towarów jest zwolniony z podatku
Resort finansów zinterpretował przepisy opisujące paczkę całkowicie zwolnioną z VAT jako „paczkę o charakterze niehandlowym, o wartości do 45 euro". Zachęceni tym konsumenci masowo określają swoje przesyłki jako „prezenty'' lub „korespondencję'', aby uniknąć opodatkowania. Nie zdają sobie jednak sprawy, iż są w błędzie sądząc, że mają prawo nie płacić podatku za zakupy. Wprawdzie art. 51 ust. 1 ustawy o VAT głosi, że „Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro", jednak ust. 3 tego samego artykułu wyraźnie zaznacza, że „zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego''. Dodatkowo nie są zwolnione od podatku takie towary jak alkohol, wyroby tytoniowe oraz perfumy i wody toaletowe. Mimo to wielu konsumentów ignoruje ust. 3 wspomnianego przepisu i dokonuje zakupów internetowych bez płacenia podatku.
Przepis dotyczący prezentów starano się obchodzić, zakładając, że wystarczy podpisać paczkę słowem „gift''. Tymczasem taka przesyłka, by uniknąć opodatkowania, musi spełnić wszystkie przesłanki wymienione w art. 52, czyli: ilość i rodzaj towarów nie mogą wskazywać na ich przeznaczenie handlowe; odbiorca nie może być obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki; przesyłki mają charakter okazjonalny.