Aktualizacja: 15.08.2020 11:46 Publikacja: 15.08.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Odkąd przed kilkunastoma laty zachłysnęliśmy się kupowaniem produktów wytworzonych w Chinach, rynek istotnie się zmienił. Dziś coraz więcej konsumentów nie uznaje już za nadrzędną wartość niskiej ceny, a podejrzanie przystępna wręcz wywołuje refleksję: jak to możliwe?
Z drugiej strony także produkty wycenione powyżej przeciętnej, a produkowane lokalnie nie są kupowane w ciemno. Nabywca ceni sobie, gdy za metką „made in Poland" rzeczywiście stoi rodzima autorska koncepcja i nakład pracy, a nie jedynie deklaracja. Przykładem są niewątpliwie skandale, które niedawno odbiły się negatywnie na renomie dwóch polskich marek. Jak się okazało „Veclaim" prowadzona przez blogerkę modową Jessikę Mercedes, wprowadzała klientów w błąd. Kupując t-shirty „Fruit of the loom" i jedynie przerabiając je kolorystycznie wedle własnego pomysłu, pozycjonowała się jako firma produkująca w Polsce (sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby pracownicy przed wszyciem nowej metki dokładniej usuwali pierwotne). Podobnie LaMania prowadzona przez Joannę Przetakiewicz (nomen omen z zawodu radcę prawnego) ujęła serca wielu klientek, twierdząc, że 100 proc. jej oferty to produkty własnego projektu, produkowane w Polsce. Tymczasem, przedmioty użytku domowego były jedynie oklejane logo marki, a część oferty odzieżowej pochodziła z Bangladeszu. Niesmak wywołały także inne marki, pośród których wymienić można np. Local Heroes (podobnie jak Veclaim prowadząca żonglerkę metkami), czy Wishbone, twierdzącą, że każdy egzemplarz oferowanej przezeń biżuterii produkowany jest ręcznie w Polsce, choć nabywane były na Aliexpress.
Śmiertelne postrzelenie policjanta przez młodego i niedoświadczonego kolegę na warszawskiej Pradze pokazuje w najbardziej drastyczny sposób groźną chorobę, na którą cierpi polska policja.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna apelują o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji nabytych przez osoby nieuprawnione. Apel ma związek z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami na gryzonie zawierającymi fosforek glinu.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Polskiemu przedsiębiorcy może zostać wytoczony pozew zbiorowy przez organizację konsumencką z innego kraju UE. W przypadku przegranej w sporze, konsument nie poniesie kosztów postępowania na rzecz wygrywającego przedsiębiorcy.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Firmy, które utworzą konsorcja badawczo-rozwojowe, postawią na rozwój produktów, usług lub technologii, będą mogły zdobyć duże dotacje z programu na rzecz nowoczesnej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas