Aktualizacja: 25.02.2025 19:21 Publikacja: 16.07.2024 18:43
Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk.
Foto: Bartłomiej Sawicki
Na zatrzymaniu posła Marcina Romanowskiego bardzo mocno ciąży fakt, że prokuratorzy nie zbadali jego immunitetu wynikającego z członkostwa w Zgromadzaniu Parlamentarnym Rady Europy. W poniedziałek Prokuratura Krajowa podała informacje o istnieniu dwóch enigmatycznych opinii w tej sprawie, które miały wskazywać, że ochrona międzynarodowa politykowi Suwerennej Polski nie przysługuje. Jednak nie przedstawiła ich treści opinii publicznej. We wtorek zaś się okazało, że opinie zostały zamówione przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a nie samych śledczych. Rozpoczęła się szermierka prawnicza w sprawie immunitetu Romanowskiego, w której główne skrzypce zaczęła grać znana zresztą od kilku lat polityczna wykładnia prawa niepozwalająca na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.
Insynuując, że sędzia mająca osądzić sprawę Funduszu Sprawiedliwości chodzi na pasku obecnej ekipy rządzącej, Zbigniew Ziobro naraża się na proces. Jeden już z ową sędzią przegrał. Tyle że teraz przyjdzie mu płacić z własnej kieszeni.
Przygotowywana przez działającą przy ministrze sprawiedliwości komisję kodyfikacyjną reforma prokuratury może być, analogicznie jak w przypadku reformy sądownictwa, „starterem” układanym pod nową sytuację polityczną po wyborach prezydenckich.
Do zawierania transakcji obejmujących kryptoaktywa niezbędny jest dostęp do klucza prywatnego. Jeśli ten ostatni pozostanie w rękach oskarżonego, to zastaw na bitcoinie mógłby być nieegzekwowalny. A to w praktyce wypaczyłoby sens tego rodzaju poręczenia majątkowego.
Wydawanie orzeczeń to nie rozwiązywanie abstrakcyjnych kazusów, ale i dawanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co jest zakazane, a co dozwolone. A po orzeczeniu SN w sprawie wypadku na Sokratesa można odnieść wrażenie, że pieszy wchodząc na pasy musi się liczyć ze wszystkim.
W toku postępowania karnego ofiary mogą często czuć się sprowadzone jedynie do roli świadków, a ich emocje i sytuacja są lekceważone. Uważam to za niedopuszczalne i wymagające zmian.
Jak wdrożyć program PPK, by stał się realnym benefitem dla pracowników i jednocześnie wspierał rozwój samorządu?
Po miesiącach oczekiwań rząd przyspiesza prace nad liberalizacją ustawy wiatrakowej. Pojawił się wreszcie nowy projekt nowelizacji, który będzie przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów 27 lutego. Po pozytywnym rozpatrzeniu projektu trafi następnie na Radę Ministrów.
Aby po utracie dziecka kobieta skorzystała z przysługujących jej uprawnień wystarczyć powinno zaświadczenie lekarskie, zamiast wyczerpujących psychicznie badań genetycznych – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Departamenty Stanu, Obrony czy Sprawiedliwości odrzucają weryfikację personelu federalnego zarządzoną przez najbliższego sojusznika Donalda Trumpa.
Dwukrotnie w ciągu jednego dnia Stany Zjednoczone stanęły w ONZ w jednym szeregu z Rosją. Wprowadziły chaos w organizacji, jak i grupie najbogatszych państw świata G7.
Jamie Dimon przeprasza za użycie „szczególnie pikantnego” języka w odniesieniu do zasad pracy zdalnej, po tym jak zajął się coraz bardziej kontrowersyjnym problemem dla pracowników i pracodawców w całych Stanach Zjednoczonych. Nie zamierza jednak zrezygnować z żądania od pracowników JPMorgan Chase powrotu do biura – informuje CNN.
Czy jesteśmy bliżej zakończenia wojny w Ukrainie? Pojawiają się głosy, że do zawieszenia broni może dojść w ciągu kilku tygodni. Czy to realny scenariusz? Jaką rolę w tym procesie odgrywa Trump? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z Pawłem Łepkowskim, dziennikarzem i znawcą Stanów Zjednoczonych.
Projekt ustawy o ochronie przed szkodliwymi treściami w internecie zobowiąże dostawców usług świadczonych drogą elektroniczną do analizy, czy na ich stronach znajdują się takie materiały – a jeśli tak, wprowadzenia skutecznej weryfikacji wieku na stronach dla dorosłych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas