Akt oskarżenia, początek procesu i korzenie sprawy
25 kwietnia 2023 roku do Sądu Okręgowego dla Zachodniego Dystryktu Stanu Teksas wpłynął akt oskarżenia, w którym koreańska spółka DESCA CO. LTD. oraz dwoje obywateli Korei Południowej zostało oskarżonych o fałszowanie przetargów na kontrakty z Departamentem Obrony USA na wykonanie prac naprawczych i konserwacyjnych w amerykańskich zamorskich placówkach wojskowych. Akt oskarżenia został uzupełniony w dniu 5 marca 2024 roku. W konsekwencji, do aktu oskarżenia dołączono trzeciego obywatela Korei. Wszyscy piastowali ważne stanowiska w DESCA CO. LTD. Akt oskarżenia został pierwotnie zwrócony na podstawie decyzji Federalnej Wielkiej Ławy Przysięgłych w Zachodnim Dystrykcie Teksas, jednakże ostatecznie sprawa będzie kontynuowana i istnieją uzasadnione przesłanki do domniemywania, że zostaną wydane wyroki skazujące, w dodatku najpewniej bardzo surowe.
A od czego się zaczęło? Spółce DESCA CO. LTD. najwyraźniej za bardzo zależało na zawarciu lukratywnych kontraktów z Amerykańskim Departamentem Obrony na wykonanie prac naprawczych i konserwacyjnych w amerykańskich zamorskich placówkach wojskowych. Najprawdopodobniej już w listopadzie roku 2018 oskarżeni reprezentanci DESCA wdrożyli w życie swój plan, którego celem było „ustawianie” przetargów organizowanych przez władze USA. DESCA stosując bezprawne praktyki rynkowe zawierała niedozwolone porozumienia ze swoimi konkurentami, co pozwalało jej na wygrywanie przetargów. W wyniku tych działań koreańska spółka zawarła z Amerykańskim Departamentem Obrony kontrakty warte miliony dolarów.
Surowe kary – oskarżeni zapewne dotkliwie odczują konsekwencje swoich czynów
Oskarżonym zarzuca się popełnienie 7 czynów. Akt oskarżenia obejmuje 1 zarzut zmowy przetargowej oraz 6 zarzutów oszustwa telekomunikacyjnego (czyli przestępstwa federalnego, którego przedmiotem jest używanie urządzeń elektronicznych z zamiarem wyłudzenia środków). Możliwym jest dalsze rozszerzenie zarzutów oskarżenia.
Za zarzucany czyn zmowy przetargowej oskarżonym grozi do 10 lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości do jednego miliona dolarów. Natomiast najwyższy wymiar kary za przestępstwo oszustwa telekomunikacyjnego to 20 lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości do 250 tys. dolarów. Maksymalny wymiar grzywny może być zwiększony do wysokości równej dwukrotności wartości korzyści uzyskanej z popełnionego przestępstwa lub dwukrotności wartości strat poniesionych przez pokrzywdzonych przestępstwem, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Czytaj więcej: