Wprowadzone przepisy nakazujące ustalenie numerów PESEL pozwanych miały chronić pozwanych przed bezpodstawnym obciążaniem ich odpowiedzialnością za zobowiązania innych osób. Ustawę uchwalono w reakcji na egzekucję prowadzoną przez pomyłkę wobec emerytki z Sochaczewa, która nie była w rzeczywistości dłużniczką. Kilka miesięcy obowiązywania nowej regulacji pozwala na ocenę, że nie pierwszy raz zmiany wprowadzane na gorąco, pod wpływem oburzenia legislatorów spowodowanego konkretnym przypadkiem niewłaściwego stosowania przepisów, kończą się wprowadzeniem do porządku prawnego przepisów niespójnych, trudnych w stosowaniu i przynoszących skutki, których projektodawcy nie przewidywali. Jednym z nich jest to, że rygorystyczna interpretacja przepisów o obowiązku ustalania przez sąd numeru PESEL może pozbawiać niektórych powodów prawa do rozpatrzenia ich sprawy.
Nie ma powodu ?do zawieszania
Przypomnijmy więc, że od 7 lipca 2013 r. na mocy ustawy z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2013 r. poz. 654) zgodnie z nowo wprowadzonym do kodeksu art. 2081 sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go, nie mając takiego obowiązku.
Regulację tę uzupełnia art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., w myśl którego sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub innych danych pozwalających sądowi na ustalenie numeru PESEL pozwanego (lub innych, o których mowa w art. 2081) nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Intencją projektodawców zmian było przerzucenie w całości na sąd ustalenia numeru PESEL. Pierwotne propozycje przewidywały, że to sam powód wskazywać miał nie tylko swój numer PESEL, ale i PESEL pozwanego. Abstrahując od celowości tego unormowania, stwierdzić można, że zamysł ten na ogół odnosi skutek, ale nie zawsze. Liczne są bowiem sytuacje, w których sąd na podstawie danych wskazanych przez powoda nie jest w stanie ustalić numeru PESEL pozwanego, zaś pozwany nie ma faktycznych możliwości pozyskania innych danych. O ile w obrocie gospodarczym zdarza się to rzadziej, o tyle w typowych sprawach cywilnych, szczególnie odszkodowawczych, w których pozywana jest osoba całkowicie obca powodowi, o sytuację taką nietrudno.
Dalsze postępowanie sądów w sprawach, w których ustalenie numeru PESEL pozwanego okazało się bezskuteczne, jest niejednolite. Trudno jednak, by było inaczej, gdy nowo prowadzone przepisy są niespójne i niejasne. Najczęściej sądy po nieudanej próbie ustalenia numeru PESEL pozwanego wzywają powoda do wskazania danych indywidualizujących pozwanego, np. imion rodziców czy daty urodzenia (zatem najczęściej i tak powodowi nieznanych) pod rygorem zawieszenia postępowania. Spore wątpliwości budzi jednak to, czy pomimo nowej treści art. 177 §1 pkt 6 k.p.c. zawieszenie postępowania z uwagi na niewskazanie tego typu danych jest w ogóle dopuszczalne.