Aktualizacja: 13.07.2015 09:00 Publikacja: 13.07.2015 08:45
2 zdjęcia
Zobaczprof. Irena Lipowicz
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Rz: Nie będzie się pani ubiegała o drugą kadencję w fotelu rzecznika praw obywatelskich. Dlaczego?
Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich: Zgłosiłam gotowość kandydowania, ale to parlament wybiera rzecznika.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk ma być kandydatem PiS na rzecznika praw obywatelskich. Precedensem jest zgłoszenie przedstawiciela władzy na apolityczną funkcję.
Nie ma uzasadnienia, by tak głęboko ingerować w prywatność obywateli – tak o zmianach w ustawie sędziowskiej pisze prof. Irena Lipowicz.
Chodzi o permanentne zaniżanie dotacji dla szkół artystycznych. Sprawię jako pierwsza opisywała „Rzeczpospolita”
Jeśli politykę rozumieć jako zabieganie o dobro wspólne, to każdy z nas jest postacią polityczną i rzecz jasna poglądy mają wpływ na pracę człowieka - mówi Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich
Wynagrodzenia powinny być przejrzyste po to, by łatwiej było porównać swoje wynagrodzenie z zarobkami innych pracowników, np. płci przeciwnej – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Urzędnicy objęli swoim patronatem imprezę przygotowaną przez organizację gejowską.
Lekarz, który chce skorzystać z „klauzuli sumienia” nie powinien być przymuszany do wskazania innego lekarza. Obowiązkiem takim trzeba obarczyć podmioty instytucjonalne wykonujące na zlecenie państwa działalność leczniczą – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Ograniczenie pracy do 70 lat może być dyskryminacją – uważa prof. Irena Lipowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas