Od stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa – Prawo restrukturyzacyjne, która w istotnej mierze zmienia dotychczasowe przepisy prawa upadłościowego oraz wprowadza w miejsce postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu i postępowania naprawczego cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Powyższą zmianę należy ocenić jako krok ustawodawcy w dobrym kierunku. Niemniej jednak sposób, w jaki niektóre artykuły prasowe przedstawiają nowelizację, może prowadzić do błędnego zrozumienia samej istoty restrukturyzacji i tym samym doprowadzić do nadmiernych oczekiwań wobec wprowadzonych nowych instytucji prawnych. Tytułem przykładu w jednym z artykułów prasowych napisano: „Już wkrótce upadłość może stać się rzadko używanym w Polsce terminem. Od początku roku obowiązuje bowiem nowe prawo restrukturyzacyjne, które zmieniło również prawo upadłościowe. Zgodnie z jego zasadami, niemal każda firma dostanie drugą szansę, a bankrutować przedsiębiorcy będą jedynie w ostateczności".
Warto zatem przybliżyć sam kierunek zmian oraz istotę restrukturyzacji, aby uniknąć w przyszłości opinii o „niedziałaniu" nowego prawa wynikających wyłącznie z niezrozumienia.
Istota restrukturyzacji
Samą restrukturyzację w rozumieniu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i jej cel najlepiej wyraża art. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym: „Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych interesów wierzycieli".
Wbrew powszechnej opinii postępowanie restrukturyzacyjne to nie jest posypanie głowy popiołem przed sądem i bliżej nieokreślona obietnica spłaty wierzycieli, najlepiej z częściową redukcją zobowiązań. Postępowanie restrukturyzacyjne to gra interesów dłużnika i wierzycieli toczona według ściśle określonych zasad, nad których przestrzeganiem czuwa sąd. W tej grze nie bez powodu ustawodawca odsyła do przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniach spornych.
Do zawarcia układu dochodzi wtedy, gdy dłużnik przekona co do zasady większość wierzycieli posiadających 2/3 sumy wierzytelności, że w wyniku zawarcia układu z dłużnikiem odzyskają oni swoje wierzytelności w większym stopniu, niż gdyby zaspokajali się z masy upadłości. Przy czym wierzyciele – w większości podmioty gospodarcze – podejmują decyzje co do zawarcia układu na podstawie rachunku ekonomicznego. Przede wszystkim zatem badają realność wykonania propozycji układowych składanych przez dłużnika.