Filip Grela: Dlaczego młodzi zagłosowali na Konfederację?

Co spowodowało, że w wyborach europejskich wielu młodych zdecydowało się zostać w domu i dlaczego aż 30 proc. z głosujących poparło Konfederację?

Publikacja: 20.06.2024 04:30

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Śmiem twierdzić, że młodym, w przeciwieństwie do starszych, zależało na czymś więcej niż tylko odsunięciu PiS od władzy. Liczyli na realną zmianę w debacie publicznej i nową jakość w polityce.

Wybory europejskie: Młodzi rozczarowani nowym rządem

W dodatku ci o poglądach lewicowych mieli także nadzieję na liberalizację prawa do aborcji i związków partnerskich, rozsądną politykę klimatyczną oraz mieszkaniową. W związku z poczuciem rozczarowania, brakiem działań rządu w tych kwestiach, a nawet sprzeciwem wobec Zielonego Ładu czy brakiem zgody na wprowadzenie związków partnerskich ze strony PSL, w wyborach europejskich mobilizacja wśród najmłodszej grupy o poglądach lewicowych czy centrolewicowych była niewielka.

Czytaj więcej

Na kolana, młody chamie

Do tego część październikowych wyborców Trzeciej Drogi oraz Lewicy, widząc niską sprawczość tych partii w rządzie, postanowiła postawić tym razem na silniejszą i skuteczniejszą KO.

Konfederacja w kampanii wyborczej zrezygnowała z poruszania kwestii ideologicznych

Dodatkowo, mimo 20. rocznicy przystąpienia do UE proeuropejskie partie nie podejmowały szczególnych wysiłków, by przekonać młodych do integracji europejskiej. To z kolei działało na korzyść eurosceptycznej Konfederacji, która wykorzystała fakt bycia jedyną siłą niemającą udziału w sprawowaniu władzy. Dlatego mogła się prezentować jako alternatywa dla rządów PiS i obecnej koalicji.

Nawet wśród kobiet Konfederacja uplasowała się na czwartym miejscu, pokonując Lewicę

Politycy Konfederacji wykorzystali najbardziej kontrowersyjne tematy: Zielony Ład oraz politykę migracyjną – by wykazać nieudolność swoich przeciwników. Za to zrezygnowali z poruszania kwestii ideologicznych, przede wszystkim stosunku do aborcji. Zamiast tego kładli nacisk na bezpieczeństwo kobiet w obliczu kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, podsycając nastroje ksenofobiczne. Nawet wśród kobiet Konfederacja uplasowała się na czwartym miejscu, pokonując Lewicę.

Wybory europejskie: Czy wysokie poparcie dla Konfederacji powinno nas martwić? 

Wśród wyborców najmłodszych zyskała popularność w mediach społecznościowych. Stosunkowo młodzi politycy, na czele ze Sławomirem Mentzenem, doskonale rozumieją siłę internetu i wiedzą, jak go wykorzystać w celach politycznych. Wyniku Konfederacji, dającego jej miejsce na podium, a wśród najmłodszej grupy wyborców nawet na jego szczycie, nie można bagatelizować. Wzrost poparcia dla ugrupowań skrajnie prawicowych w kilku państwach Unii powinien skłonić europejskich polityków do refleksji nad tym, dlaczego szczególnie najmłodsi wyborcy wybierają partie populistyczne i antyeuropejskie.

Autor

Filip Grela

Student politologii na Uniwersytecie Śląskim

Śmiem twierdzić, że młodym, w przeciwieństwie do starszych, zależało na czymś więcej niż tylko odsunięciu PiS od władzy. Liczyli na realną zmianę w debacie publicznej i nową jakość w polityce.

Wybory europejskie: Młodzi rozczarowani nowym rządem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Duda łączy Tuska z FSB, a Tusk mówi o Norymberdze, czyli Polski droga donikąd
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Polska nie ma już wyjścia – musi sprawę ludobójstwa na Wołyniu szybko załatwić
Opinie polityczno - społeczne
Władysław Kosiniak-Kamysz: Rozliczenia to nie wszystko
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: Nie tylko armaty i czołgi. Propaganda Kremla również zabija
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Zero jak kredyt 0 proc. Czy matematyka jest mocną stroną Donalda Tuska?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki