Wzywamy Światową Organizację Zdrowia (WHO) do poparcia włączenia Tajwanu w nadzorowanie ochrony zdrowia na świecie. Tajwan niezmiennie angażuje się w uczestnictwo zgodnie z zasadami profesjonalizmu, pragmatyzmu i partycypacji. Tajwan pragnie współpracować z WHO, aby zaradzić lukom geograficznym w globalnym bezpieczeństwie zdrowotnym i stworzyć kompleksowe globalne ramy ochrony zdrowia.
Czytaj więcej
Tajwan po raz kolejny apeluje do Polski i innych członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o poparcie jego udziału w WHO/WHA w oparciu o względy profesjonalne i prawa człowieka - pisze Bob L.J. Chen, przedstawiciel i Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.
Rada Światowej Organizacji Zdrowia ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich stwierdziła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach ochronę zdrowia za podstawowe prawo każdego człowieka. Mimo to wiele krajów nie przyjęło i nie wdrożyło przepisów zapewniających swoim obywatelom dostęp do usług opieki zdrowotnej. Tajwan ciężko pracował, aby zapewnić powszechną opiekę zdrowotną na swoim terytorium i przez ostatnie dziesięciolecia konsekwentnie poprawiał jakość opieki zdrowotnej, zgodnie z zaleceniami WHO. Skutecznie zintegrował i rozdzielał zasoby opieki społecznej w celu poprawy podstawowej profilaktyki zdrowotnej i zdrowia jamy ustnej dla wszystkich, wdrożenia programów zdrowia psychicznego i wzmocnienia sieci bezpieczeństwa socjalnego. Tajwan wdrożył sprawny i odporny system opieki zdrowotnej, który jest w stanie zwalczać zarówno choroby zakaźne, jak i niezakaźne. Pracujemy nad poprawą ochrony zdrowia wszystkich ludzi na każdym etapie ich życia. Ponadto Tajwan stara się dzielić swoim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą w zakresie zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej, aby pomóc społeczności międzynarodowej w zagwarantowaniu ochrony zdrowia dla wszystkich.
Tajwan zapewnił pomoc humanitarną po katastrofach na Filipinach, w Japonii, na Hawajach, w Turcji i Indonezji
Tematem Światowego Dnia Zdrowia w 2024 r. jest „Moje zdrowie, moje prawo”. Jest to sposób na zapewnienie każdej osobie, gdziekolwiek się znajduje, dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także możliwości korzystania z bezpiecznej wody pitnej, cieszenia się czystym powietrzem, zdrową żywnością, dobrej jakości warunkami mieszkaniowymi, godnymi warunkami pracy i środowiskowymi oraz wolnością od dyskryminacji.
Poprzez partnerstwo publiczno-prywatne Tajwan wnosi wkład w globalne wysiłki na rzecz realizacji prawa do zdrowia we współpracy z krajami partnerskimi i organizacjami międzynarodowymi. Tajwan pracował nad poprawą opieki medycznej w małych krajach wyspiarskich na południowym Pacyfiku, zapewnił lepsze wyżywienie kobietom i dzieciom dotkniętym trzęsieniem ziemi na Haiti, zapewnił wsparcie psychologiczne ukraińskim uchodźcom, przede wszystkim kobietom i dzieciom w Rumunii, a także pracownikom organizacji humanitarnych; pracował nad zwiększeniem zdolności przystosowywania się do zmian klimatu na Karaibach; oraz lepszego dostępu do wody, urządzeń sanitarnych i higieny w placówkach opieki zdrowotnej w Kenii. Ponadto Tajwan zapewnił pomoc humanitarną w ramach działań związanych ze wsparciem i odbudową po katastrofach, które pomogły ludziom przetrwać katastrofy na Filipinach, w Japonii, na Hawajach, w Turcji i Indonezji.