Tajwan apeluje o poparcie dla swojego udziału w Światowej Organizacji Zdrowia

Tajwan po raz kolejny apeluje do Polski i innych członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o poparcie jego udziału w WHO/WHA w oparciu o względy profesjonalne i prawa człowieka - pisze Bob L.J. Chen, przedstawiciel i Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.

Publikacja: 21.05.2023 16:02

Siedziba WHO

Siedziba WHO

Foto: Yann Forget / Wikimedia Commons

W dniach 21-30 maja w Genewie odbędzie się 76. sesja Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA). Gdy świat wkracza w czwarty rok pandemii COVID-19, pojawia się nadzieja, że poparcie dla udziału Tajwanu w WHO/WHA będzie nadal rosło, pomimo ingerencji politycznej. Światowi liderzy w dziedzinie zdrowia powinni wyciągnąć z tej trudnej lekcji wnioski, że wirusy nie znają granic – politycznych i geograficznych. Globalni liderzy w dziedzinie zdrowia i dyrekcja WHO są po raz kolejny wzywani do powstrzymania nieuzasadnionych manipulacji politycznych i niepozostawiania 23 milionów mieszkańców Tajwanu w tyle, z powodu nieuzasadnionych nacisków politycznych.

- Zdecydowanie zachęcamy WHO do zaproszenia Tajwanu do udziału w tegorocznym spotkaniu WHA w charakterze obserwatora, aby mógł on dzielić się swoją wiedzą podczas sesji. Zaproszenie Tajwanu jako obserwatora byłoby przykładem zaangażowania WHO w integracyjne podejście „Zdrowie dla wszystkich” na rzecz międzynarodowej współpracy w dziedzinie zdrowia. Tajwan jest zdolnym, wysoce zaangażowanym i odpowiedzialnym członkiem globalnej społeczności w dziedzinie zdrowia i był zapraszany do udziału w poprzednich spotkaniach WHA w charakterze obserwatora – powiedział Sekretarz Stanu USA Antony J. Blinken, cytowany w oświadczeniu wydanym 9 maja.

Czytaj więcej

Bob L. J. Chen: Tajwan zwraca się o poparcie dla swojego udziału w Interpolu

WHO jest skuteczną organizacją zajmującą się promowaniem globalnej współpracy w zakresie zdrowia, a integracja społeczna jest kluczem do osiągnięcia jej wzniosłego celu, jakim jest „Zdrowie dla wszystkich”. Jej konstytucja wyraźnie stanowi, że korzystanie z jak najwyższego poziomu zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, sytuację ekonomiczną i społeczną. Konstytucja uznaje również, że zdrowie wszystkich narodów ma fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa oraz zależy od wszechstronnej współpracy jednostek i państw. Tym samym, jeżeli którekolwiek państwo członkowskie wykorzystuje WHO jako narzędzie do osiągania indywidualnych korzyści politycznych, stoi to w sprzeczności z misją WHO.

Tajwan w przeszłości uczestniczył w WHA. Co więcej, był zapraszany przez Dyrektora Generalnego WHO do udziału w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia przez osiem z rzędu lat od 2009 do 2016, a jego udział był bardzo pozytywnie odebrany przez państwa członkowskie WHO. Niestety od roku 2017 z powodu ingerencji politycznej zaproszenia nie są wystosowywane.

Chociaż tajwańska kampania na rzecz udziału w WHO/WHA nie odniosła sukcesu, przyniosła bezprecedensowe poparcie

Tajwan udowodnił, że jest wartościowym partnerem w globalnej walce z pandemią COVID-19. Pomimo tych działań, Tajwan nadal jest wykluczony z WHO i WHA z nieuzasadnionych względów politycznych. Stanowi to nie tylko poważne zagrożenie dla prawa do zdrowia 23 milionów mieszkańców Tajwanu, ale także uniemożliwia to Tajwanowi wniesienie większego wkładu w globalne wysiłki na rzecz zapobiegania chorobom. Rozczarowuje również to, że najprawdopodobniej w tym roku również nie zostanie wystosowane zaproszenie dla Tajwanu, mimo że pandemia COVID-19 przypomniała nam, jak ważna jest integracja w walce z kryzysami zdrowotnymi o zasięgu globalnym. Jednakże istnieje nadzieja, że Tajwan zostanie ostatecznie włączony do prac i działań WHO, ponieważ poparcie dla jego udziału w WHO/WHA w ciągu ostatnich sześciu lat stale rośnie.

W zeszłym roku, chociaż tajwańska kampania na rzecz udziału w WHO/WHA nie odniosła sukcesu, przyniosła bezprecedensowe poparcie. Ponad 5 000 urzędników państwowych, parlamentarzystów i liderów ds. zdrowia z 88 krajów wyraziło swoje poparcie dla udziału Tajwanu w WHO/WHA na różne sposoby – poprzez publiczne wypowiedzi, pisemne oświadczenia, przyjęte rezolucje i tym podobne działania. Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia w Senacie RP jednogłośnie przyjęto wspólną uchwałę popierającą udział Tajwanu w WHA w charakterze obserwatora i zachęcającą Ministerstwo Zdrowia do intensyfikacji wymiany i współpracy z partnerami w dziedzinie zdrowia publicznego i opieki społecznej na Tajwanie.

W tym roku, wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem 76. sesji WHA, międzynarodowi przywódcy ponownie przesyłają wyrazy poparcia dla udziału Tajwanu w WHO/WHA. 13 kwietnia 93 członków Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego wydało wspólne oświadczenie popierające udział Tajwanu w WHO i innych organizacjach międzynarodowych; 9 maja Kanada podpisała protokół ustaleń z Tajwanem w sprawie współpracy w dziedzinie zdrowia; 10 maja Senat Republiki Czeskiej po raz trzeci podjął uchwałę popierającą udział Tajwanu w WHO i innych organizacjach międzynarodowych; 12 maja niemiecki parlament po raz drugi przyjął uchwałę wzywającą rząd federalny do dalszego wspierania udziału Tajwanu w WHA w charakterze obserwatora; 16 maja Ponadpartyjna Grupa Parlamentarna Nowej Zelandii ds. Tajwanu podpisała wspólny list popierający udział Tajwanu w WHO/WHA. To tylko niektóre z podjętych w ostatnim czasie działań. Oczekujemy na jeszcze większe wsparcie ze strony międzynarodowych przywódców dla udziału Tajwanu w WHO/WHA.

Wirusy nie respektują granic. Integracja jest kluczem do skutecznego reagowania na wspólne globalne zagrożenia dla zdrowia, a społeczność międzynarodowa musi zjednoczyć się we wspólnej reakcji. Tylko w ten sposób można osiągnąć ostateczny cel, jakim jest „Zdrowie dla wszystkich”. Udział Tajwanu w WHO i WHA to kwestia pragmatyczna, a nie polityczna. Tajwan stanowczo opowiada się za przestrzeganiem zasad profesjonalizmu, pragmatyzmu i wnoszenia wkładu. Ma nadzieję zaangażować się w globalną sieć bezpieczeństwa zdrowotnego i współpracować z WHO, aby uczynić globalną architekturę zdrowia bardziej odporną, tym samym wspólnie promując zapobieganie kryzysom zdrowotnym, gotowość i reagowanie.

Należy zauważyć, że tylko demokratycznie wybrany rząd Tajwanu może być odpowiedzialny za opiekę zdrowotną jego 23 milionów mieszkańców. Tajwan po raz kolejny apeluje do WHO o zachowanie profesjonalnego i neutralnego stanowiska, przeciwstawienia się niewłaściwej ingerencji politycznej, zaproszenia Tajwanu do WHA jako obserwatora oraz włączenia go we wszystkie spotkania, mechanizmy i działania WHO. Tajwan apeluje również do Polski i innych podobnie myślących partnerów o dalsze zdecydowane wspieranie udziału Tajwanu w WHO i globalnej sieci opieki zdrowotnej, umożliwiając mu czerpanie korzyści z zagwarantowania globalnej współpracy w dziedzinie zdrowia i jeszcze większy wkład w globalną współpracę w dziedzinie zdrowia w erze popandemicznej.

Publicystyka
Mgliste wpływy Rosji, czyli czego nie wiemy po konferencji gen. Jarosława Stróżyka
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Publicystyka
Estera Flieger: Dokąd zmierza Trzecia Droga?
Publicystyka
Stefan Szczepłek: Igrzyska olimpijskie w Warszawie? Jestem za
Publicystyka
Przemysław Prekiel: Lewica na rozdrożu
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Publicystyka
Marek Kozubal: Kto stanie murem za Antonim Macierewiczem