Tajwan zwraca się do Polski i innych podobnie myślących partnerów o poparcie dla jego znaczącego udziału w Interpolu w oparciu o zasady profesjonalizmu i wspólnego interesu w wypełnianiu mandatu Interpolu - który ma na celu „zapewniać i rozwijać jak najszerszą wzajemną pomoc wszystkich służb policji kryminalnej”.
Interpol z dumą stwierdza na swojej oficjalnej stronie internetowej, iż „pomaga wszystkim służbom policji w nawiązywaniu współpracy, aby uczynić świat bezpieczniejszym miejscem. W tym celu umożliwia im udostępnianie i dostęp do danych dotyczących przestępstw i przestępców, a także oferuje szereg działań z zakresu wsparcia technicznego i operacyjnego”. Artykuł 3 Statutu Interpolu również wyraźnie stanowi, że podejmowanie przez Organizację jakiejkolwiek działalności lub interwencji o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym jest ściśle zabronione”. Należy jednak ubolewać, że Interpol, pod naciskiem politycznym, nadal wyklucza ze swoich spotkań, działań i mechanizmów Tajwan, który jest partnerem gotowym i zdolnym do zwalczania przestępczości międzynarodowej. Tym samym Sekretariat Generalny nie wywiązał się ze swojego obowiązku określenia „innych dogodnych form współpracy” na mocy art. 33 Statutu, aby włączyć Tajwan do globalnej sieci współpracy organów ścigania. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że tylko demokratycznie wybrany rząd Tajwanu może legalnie reprezentować 23,5 miliona mieszkańców wyspy w Interpolu.
Nowoczesne Kryminalne Biuro Śledcze
Tajwan składa wnioski o udział w Zgromadzeniu Ogólnym Interpolu w charakterze obserwatora od 2016 roku. Jednak były one odrzucane z powodów politycznych. Oddalono nawet prośby Tajwanu o praktyczne środki bezpieczeństwa. Najbardziej rozczarowujący przypadek miał miejsce, gdy Interpol odmówił wyciągnięcia pomocnej dłoni, kiedy Tajwan zwrócił się do Interpolu o wysłanie zespołu wsparcia imprez masowych wysokiej rangi, aby pomóc w zabezpieczeniu Letniej Uniwersjady organizowanej w Tajpej w 2017 r. Na szczęście Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (EUROPOL), opierając się na zasadach profesjonalizmu i wspólnego dobra, była gotowa podjąć działania ofiarując niezbędną pomoc Tajwanowi w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom i udanego przebiegu imprezy sportowej światowej klasy.
Czytaj więcej
Przeprowadzone ostatnio prowokacyjne chińskie ćwiczenia wojskowe z ostrą amunicją wokół Tajwanu zwróciły uwagę świata na eskalację napięć w Cieśninie Tajwańskiej i ich wpływ na handel i transport międzynarodowy. Podkreśliły również znaczenie Tajwańskiego Rejonu Informacji Lotniczej (Taipei FIR).
Tajwan jest siłą działającą na rzecz dobra i nieodzownym członkiem międzynarodowej społeczności organów ścigania. W związku z faktem, że Tajwan jest znany z przemysłu zaawansowanych technologii, tajwańskie Kryminalne Biuro Śledcze (CIB) ma dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i fachowej wiedzy w działaniach zwalczających przestępstwa związane z cyberprzestępczością. CIB jest gotowe do współpracy ze wszystkimi członkami Interpolu w celu ograniczenia przestępczości transgranicznej, a także chętne do dzielenia się z globalnymi partnerami swoją specjalistyczną wiedzą w zakresie przeciwdziałania oszustwom telekomunikacyjnym i dezinformacji.