Jacek Czaputowicz: Spór o wymianę ambasadorów

Nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi, które mogą pozwolić sobie na ambasadorów politycznych, zmieniających się po każdych wyborach. Tymczasem wskutek zmiany ustawy o służbie publicznej w 2021 r. wyjątkiem stał się dyplomata na stanowisku ambasadora.

Publikacja: 20.03.2024 03:00

Minister Radosław Sikorski

Minister Radosław Sikorski

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Gdy rząd i prezydent pochodzą z tego samego obozu politycznego, rządowi zależy na wyeksponowaniu pozycji prezydenta w polityce zagranicznej. Popularność prezydenta przyczynia się bowiem do wzrostu poparcia dla całego obozu politycznego i zwiększa jego szansę na reelekcję. Kiedy natomiast rząd i prezydent pochodzą z innych obozów politycznych, ujawnia się słaba pozycja prezydenta określona w konstytucji – politykę zagraniczną prowadzi Rada Ministrów (art. 146), a prezydent jest zobowiązany do współdziałania z premierem i ministrem spraw zagranicznych w zakresie jej realizacji (art. 133).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie polityczno - społeczne
Joanna Ćwiek-Świdecka: Różowe słonie w pokoju nauczycielskim
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Ukraina miała za krótką spódniczkę
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: Ukraińskie wybory w czasie wojny? To pułapka
Opinie polityczno - społeczne
Grypowy paraliż polskich szkół. Czy jest komu uczyć?
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Ukraina musi być ważniejsza od wyborów