Dziesięć lat temu miliony Syryjczyków wyszło na ulice Dary, Aleppo i Damaszku, domagając się demokracji i poszanowania swych podstawowych praw oraz wolności. Brutalna reakcja reżimu przerodziła się na przestrzeni dekady w jeden z najpoważniejszych od czasów II wojny światowej aktów przestępczych oraz w kryzys humanitarny, wskutek którego w Syrii zginęło ponad 400 tys. osób i doszło do niezliczonych naruszeń praw człowieka.
Ponad połowa ludności Syrii musiała opuścić swe domy, a ponad 6 mln osób uciekło z kraju, aby uniknąć okrucieństw reżimu. Dziesiątki tysięcy zaginęły bez wieści na skutek brutalnych działań władz, przy czym rodziny tych osób pozostawiono bez żadnych informacji o ich losie i miejscu pobytu.
Położyć temu kres
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że reżim syryjski wielokrotnie stosował broń chemiczną przeciwko własnej ludności. Reżim ten konsekwentnie odmawia jednak składania wyjaśnień międzynarodowym zespołom śledczym. Ale osoby, które przeżyły ataki, dają świadectwo temu, co widziały i czego doznały.
Nie będziemy milczeć w obliczu okrucieństw popełnianych w Syrii, za które reżim i jego zagraniczni zwolennicy ponoszą główną odpowiedzialność. Wiele z tych czynów, w tym te popełnione przez Daesh i inne ugrupowania zbrojne, należy uznać za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Zwalczanie bezkarności i domaganie się, by zbrodnie popełnione w Syrii zostały ukarane, niezależnie od tego, kto jest ich sprawcą, to nasza wspólna odpowiedzialność.
Stawką jest zapewnienie sprawiedliwości ofiarom. Ze względu na wagę naruszeń prawa, domagamy się, aby Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) miał możliwość zbadania domniemanych zbrodni popełnionych w Syrii i ścigania ich sprawców. Aby udaremnić zablokowanie skierowania sprawy do Trybunału przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, podjęliśmy działania na rzecz udokumentowania faktów, do czasu rozpatrzenia sprawy przez właściwych sędziów. Dlatego też poparliśmy ustanowienie Bezstronnego i Niezależnego Mechanizmu Międzynarodowego, służącego gromadzeniu i zabezpieczaniu dowodów na potrzeby przyszłych postępowań. Działania te mają kluczowe znaczenie. Popieramy również pracę Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej, dokumentującej naruszenia praw człowieka popełnione w czasie trwania konfliktu w Syrii.