Aktualizacja: 26.01.2022 18:22 Publikacja: 26.01.2022 18:22
Foto: shutterstock
W artykule pt. „Kontrola nad kontrolą to nie pusty slogan" („Rzeczpospolita", 21 stycznia 2022 r.) sygnowanym przez rzecznika ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisława Żaryna, autor podjął próbę krytyki wobec ujawnianych publicznie zarzutów dotyczących stosowania kontroli operacyjnej, dopuszczając się przy tym nieuprawnionego, swoistego szalbierstwa intelektualnego, polegającego na powoływaniu się na wyrażane przeze mnie na temat tej instytucji poglądy w okresie, gdy sprawowałem funkcję zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Autor, posługując się, bez stosownego uzgodnienia, moją pozytywną oceną z 2010 r. funkcjonowania modelu kontroli operacyjnej w naszym kraju, mógł wprowadzić czytelników „Rzeczpospolitej" w błąd. Abstrahując od argumentów ad personam, zasadniczych powodów niniejszej polemiki należy upatrywać w mojej krytycznej ocenie stanu i kondycji polskich służb specjalnych A.D. 2022, w tym w szczególności instytucji kontroli operacyjnej.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Godzinna rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem pokazuje dobitnie, że przywódca Rosji najwyraźniej nie jest zainteresowany ofertami pomocy w tzw. deeskalacji konfliktu, ponieważ idzie w przeciwnym kierunku i rozpędza swą machinę wojenną.
„To kolejny atak na demokrację” – komentuje PiS decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii za rok 2023. „My Koalicji Obywatelskiej pieniędzy nie zabieraliśmy” – dodają rozgoryczeni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. A może, jeśli był powód, należało?
W warstwie deklaracji politycznych nic się nie zmienia, będziemy nadal wspierać Ukrainę, w podskórnej – mniej widocznej – widać zniechęcenie i rozczarowanie niespełnionymi obietnicami.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Mowa niemieckiego pisarza Marko Martina, którą wygłosił w obecności prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, wywołała w Niemczech głębokie poruszenie, u niektórych nawet oburzenie. Dlaczego?
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Były szef ABW Piotr Pogonowski zostanie zatrzymany i doprowadzony przed komisję ds. Pegasusa - informuje Polsat News. Pogonowski mimo wezwania trzykrotnie nie stawił się na posiedzenie komisji.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas