Aktualizacja: 22.11.2024 03:04 Publikacja: 18.01.2022 21:00
Posiedzenie Rady Medycznej
Foto: Krystian Maj/KPRM
W związku z rezygnacją prawie całej rady medycznej, czyli Rady Puchaczy („My żądamy w lesie posłuchu, od maluchów aż do staruchów” – Jan Brzechwa) nastąpiło wzmożenie. W ramach wzmożenia zaczęto mówić o wygranej antyszczepionkowców.
Trochę nudzi mnie już pisanie, kto nie jest antyszczepionkowcem, więc może tym razem z drugiej strony: kto nim jest? Bo owszem, antyszczepionkowcy istnieją, choć stanowią margines. To ludzie, którzy sprzeciwiają się szczepionkom jako takim. Obojętnie czy nowym, czy też wynalezionym dziesiątki lat temu. Uważają, że każda szczepionka to zło i nie przyjmują do wiadomości, że dzięki temu wspaniałemu wynalazkowi medycyny udało się wyeliminować lub przynajmniej bardzo ograniczyć zasięg wielu groźnych wyniszczających chorób zakaźnych. Antyszczepionkowiec z zasady nie dopuści do siebie żadnych danych zaprzeczających jego poglądom. Nie interesuje go, że dana szczepionka jest serwowana od 20 czy 30 lat i przez ten czas wyeliminowano niemal wszystkie jej wady. Być może nawet są tacy – ja nie spotkałem, ale może są – którzy naprawdę wierzą w jakieś czipy w szczepionkach.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Godzinna rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem pokazuje dobitnie, że przywódca Rosji najwyraźniej nie jest zainteresowany ofertami pomocy w tzw. deeskalacji konfliktu, ponieważ idzie w przeciwnym kierunku i rozpędza swą machinę wojenną.
„To kolejny atak na demokrację” – komentuje PiS decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii za rok 2023. „My Koalicji Obywatelskiej pieniędzy nie zabieraliśmy” – dodają rozgoryczeni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. A może, jeśli był powód, należało?
W warstwie deklaracji politycznych nic się nie zmienia, będziemy nadal wspierać Ukrainę, w podskórnej – mniej widocznej – widać zniechęcenie i rozczarowanie niespełnionymi obietnicami.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Mowa niemieckiego pisarza Marko Martina, którą wygłosił w obecności prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, wywołała w Niemczech głębokie poruszenie, u niektórych nawet oburzenie. Dlaczego?
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas