Nie mamy bomby! Felieton Stanisława Remuszki

Atomowej, ma się rozumieć.

Publikacja: 27.10.2014 07:40

Stanisław Remuszko

Stanisław Remuszko

Foto: rp.pl

W sierpniu spytałem o to na blogu, we wrześniu zaś prywatnie wysłałem to pytanie (listem poleconym zaadresowanym na kancelarię) do pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, pana marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, pani premier Ewy Kopacz i pana ministra obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka.

Przypomnę treść: „Czy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się broń jądrowa? Choć jeden atomowy ładunek? Bomba, mina, pocisk, rakieta? Nie proszę o ewentualną liczbę ani lokalizację, tylko o odpowiedź generalną: tak-nie. Uważam, że jako obywatel mam prawo to wiedzieć. To powinna być, moim zdaniem, informacja publiczna (art. 61 Konstytucji RP)".

Czasy się zmieniły, szary obywatel pisze, państwowa władza odpisuje. Z przyjemnością informuję P.T. Czytelników, że troje pierwszych adresatów (rzecz jasna, trzeci pomocnik piątego sekretarza) uprzejmie odpowiedziało, że trzeba z tym zwrócić się do szefa resortu obrony, ale tymczasem od niego też nadszedł list, który przytoczę w całości:

„Szanowny Panie, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej uprzejmie informuję, że na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie ma broni jądrowej. Z poważaniem – płk Dariusz Wiśniewski".

A pan Witold Trębicki z Kancelarii Prezydenta dodatkowo zacytował taki oto fragment październikowej wypowiedzi Bronisława Komorowskiego dla TVN:

"Nie pretendujemy do posiadania broni atomowej. Nasze bezpieczeństwo jest oparte na nowoczesnej armii, na wzmacnianym systemie obronnym – to się dzisiaj dzieje w trybie przyspieszonym. Sprzyjam temu od dłuższego czasu, i od czasów ministra obrony narodowej, i jako zwierzchnik sił zbrojnych również. Nasze główne źródło bezpieczeństwa, to nie jest bomba atomowa, tylko oczywiście potęga Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Post factum zajrzałem do Wikipedii. Okazało się, że oficjalnie wyrzekliśmy się atomowych ładunków prawie pół wieku temu, podpisując (1968) i ratyfikując (1969) „Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej", który wszedł w życie także za czasów Gomułki (1970). Układ układem, ale w PRL na naszym terytorium funkcjonowały praktycznie eksterytorialne bazy Armii Czerwonej, w których, jak głosi fama, broń jądrowa była składowana w obfitości...

Opinie polityczno - społeczne
Kazimierz Groblewski: Narodowe zakłady na Nowy Rok 2025 – minister wyśle przelew do PiS czy nie wyśle?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Czaputowicz: Jak Polska blefuje, czyli podsumowanie 2024 roku w polityce zagranicznej
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Baśnie noworoczne. Co nas czeka w 2025 roku?
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Elon Musk poparł AfD. I wywołał w Niemczech absolutną histerię
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Nizinkiewicz: Trzaskowski goni Nawrockiego czy Nawrocki Trzaskowskiego?
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay