Przedsiębiorca z branży rolniczej przez lata borykał się z problemem sezonowości przepływów finansowych. Jego firma, jak wiele innych w tej branży, przez kilka miesięcy w roku uzyskuje przychody ze sprzedaży towarów, a potem przez kilka kolejnych miesięcy tylko konsumuje gotówkę.
Co roku firma zgłaszała się do banku po kredyt w rachunku bieżącym, który pomógłby jej zarządzać sezonowością. Wprawdzie otrzymywała finansowanie, ale tylko na dany sezon. Zaangażowanie finansowe w kwocie niezbędnej spółce na dłuższy okres byłoby dla jednego banku zbyt ryzykowne.
Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy okazało się utworzenie konsorcjum. Grupa banków podzieliła się ryzykiem związanym z finansowaniem tego podmiotu. Dzięki temu możliwe było wspólne sfinansowanie przedsiębiorcy na okres trzech lat. Nie musiał on co roku występować o kolejny kredyt.
Skomplikowane projekty
Ten prosty przykład pokazuje korzyści z zastosowania finansowania strukturyzowanego. Pod tą nazwą kryją się wszystkie bardziej skomplikowane sposoby finansowania, wymagające od banku szczegółowej analizy biznesplanu. Często angażują one nie tylko pracowników banku, ale także doradców zewnętrznych oraz inne podmioty.
Jednostka banku odpowiadająca za finansowanie strukturyzowane może się więc zajmować m.in. finansowaniem przejęć spółek, zmian w strukturze właścicielskiej przedsiębiorstwa (np. sprzedaż udziałów czy finansowanie wyjścia z giełdy), długookresowych projektów inwestycyjnych, restrukturyzacją zadłużenia czy finansowaniem innych, niestandardowych projektów.