Aktualizacja: 24.02.2025 14:36 Publikacja: 17.04.2024 19:34
Źródła dominacji waluty amerykańskiej
Od powstania systemu Bretton Woods w 1944 roku, żyjemy w świecie, w którym dolar amerykański – cytując czołówkę z CNN – „jest królem"
Foto: stock.adobe.com
Od powstania systemu Bretton Woods w 1944 roku, żyjemy w świecie, w którym dolar amerykański – cytując czołówkę z CNN – „jest królem”. Za czasów cinkciarzy znany jako „zielony”, dolar jest bezsprzecznie najbardziej pożądaną walutą świata. Według danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) z 2022 roku był on używany w prawie 90 proc. globalnych transakcji walutowych. Mimo to wielu inwestorów, ekonomistów czy polityków twierdzi, że era dolara powoli zmierza ku końcowi.
Choć od agresji Rosji europejskie wydatki na obronność szybko rosną, to i tak są znacznie mniejsze niż pod koniec zimnej wojny. Ale to się zmieni, i to cieszy. Martwi jednak polska impotencja przemysłowa.
Wojna wyrwała Europę z letargu. Spowodowała konieczność rewizji modelu rozwoju, przemyślenia Zielonego Ładu, odnowy przemysłów zbrojeniowego i ciężkiego. Zapewne też przebudowy agendy socjalnej. Ale tym, co odbiło się naszej gospodarce najmocniej i najtrwalej, to zmiana realiów rynku pracy.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
W produkcji sprzętu AGD od lat byliśmy numerem jeden w Europie, podobnie jak w transporcie międzynarodowym czy wytwarzaniu mebli. Ale teraz we wszystkich trzech sektorach tracimy pozycję. Bo stajemy się za drodzy.
Podobno postęp polega na tym, że światem przestają rządzić prawa dżungli zastąpione prawami zdrowego rozsądku. Czasem to się jednak cofa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Wicepremier Ukrainy Ołha Stefaniszyna wyraziła nadzieję na rychłe podpisanie umowy między USA a Ukrainą ws. dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich zasobów naturalnych.
O ile kwestionować znaczenia 11 minut spędzonych przez Andrzeja Dudę z Donaldem Trumpem na zapleczu konferencji politycznej amerykańskich konserwatystów nie można, o tyle całkowicie uprawnione jest zarzucanie Donaldowi Tuskowi, że dał się ograć rządowi Friedricha Merza, którego jeszcze nie ma. Tak przynajmniej wynika z sygnałów wysyłanych z kręgów PiS.
Nowy raport organizacji Christian Aid ujawnia skalę szkód, które zjawiska wywołane przez zmiany klimatu wyrządziły w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, krajach odpowiadających za ponad połowę globalnych upraw kakao. W rezultacie czekolada osiąga rekordowe ceny, a eksperci prognozują dalszy wzrost cen – i kakao, i czekolady.
Trzeci duży europejski gracz zainteresowany jest polskim rynkiem lokomotyw, głównie towarowych. Kusi stara flota oraz duże przewozy.
Ryanair ogłosił rozkład lotów z Londynu na sezon letni. Wśród planowanych kierunków pierwszy raz pojawiły się dwa turystyczne miasta w Turcji – Bodrum i Dalaman. Przewoźnik zwiększy też częstotliwość lotów na obsługiwanych już trasach, w tym do Gdańska.
W trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping, odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której padły zapewnienia o przyjaźni między Pekinem a Moskwą. Obaj przywódcy rozmawiali też o wojnie na Ukrainie.
„Warszawa nieustannie się rozwija, w harmonijny sposób łącząc tradycję z nowoczesnością” - w lutowym wydaniu amerykański magazyn „Travel Weekly” zachęca do odwiedzenia stolicy Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas