Z danych resortu rolnictwa, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w zeszłym roku do Polski z Ukrainy wjechało o blisko 170 razy więcej pszenicy niż rok wcześniej. W przypadku kukurydzy import wzrósł o blisko 300 razy. To szokujące dane. A i to nie wszystko, bo pierwsze cztery miesiące tego roku przyniosły kolejne silne zwyżki. I to w czasie, kiedy polscy rolnicy już protestowali przeciwko zalaniu naszego rynku zbożem z Ukrainy.
Rosyjska napaść na Ukrainę wywołała potężne turbulencje na światowych rynkach żywności. Jej ceny poszybowały w górę, bijąc historyczne rekordy. Widmo głodu zajrzało w oczy milionom mieszkańców biedniejszych regionów świata, zwłaszcza krajów Afryki. Wznowienie eksportu ukraińskiej żywności i liczne ułatwienia z tym związane przyniosły przeceny części produktów rolnych na giełdach światowych.
Co niezmiernie ważne, zyskał budżet pogrążonej w wojnie Ukrainy. Produkowana tam żywność, tranzytem przez Europę, miała trafiać do krajów uboższych. Problem w tym, że nasz rząd puścił to wszystko na żywioł. Tranzyt w dużej części zatrzymał się więc w naszym kraju, zbijając lokalne ceny i podważając opłacalność rodzimej produkcji. Po protestach rolników rząd obiecał opróżnienie polskich magazynów ze zboża. Od początku było jednak wiadomo, że to nie będzie łatwe z powodu niewystarczających możliwości przeładunkowych polskich portów. A przez półtora roku nie zrobiono nic, żeby je poprawić. Nie było inwestycji w infrastrukturą przeładunkową i magazynową. Efekt jest taki, że tuż przed kolejnymi żniwami zboża na naszym rynku jest rekordowo dużo.
Rząd uciszył rolnicze protesty – jakżeby inaczej – dosypując im pieniędzy. Nie poszły za tym rozwiązania systemowe. Nie było zakrojonego na szeroką skalę poszukiwania nowych rynków zbytu dla naszego zboża. Nie było inwestycji w infrastrukturę przewozową. Jest więc więcej niż pewne, że za chwilę, akurat na wybory, rolnicze protesty znów wybuchną. I to z jeszcze większą siłą. Tym bardziej że rolnicy mają problem ze sprzedażą zeszłorocznych plonów. Firmy skupowe oferują im bardzo niskie ceny, licząc na to, że jesienią zniesiony zostanie zakaz importu zbóż z Ukrainy i będą mogły kupić jeszcze tańsze ziarno.
A przecież zboże to nie wszystko. Ba, to ledwie początek problemów z napływem żywności z Ukrainy. Nasz rynek zalały sprowadzane stamtąd maliny. Ich polscy producenci załamują ręce. Rodzima produkcja przestała się opłacać. A co z innymi owocami, warzywami, mięsem, nabiałem? Ukraina to wielki rolniczy kraj, który sam byłby w stanie wyżywić całą Europę. Jej sektor rolny posiada na dodatek bardzo ważną przewagę w postaci konkurencyjnych cen. Jak przed zderzeniem z tą potęgą ochronić polskich producentów? Jakoś to będzie? Nie, nie będzie. Nie da się dalej nic nie robić. Sypanie pieniędzmi i składanie pustych obietnic to żaden program dla rolnictwa.