Ceny żywności na świecie nadal spadają

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności. Średnie ceny są znacząco poniżej rekordów notowanych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Publikacja: 10.07.2023 03:00

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności.

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności.

Foto: Bloomberg

Sytuację na światowych rynkach żywności śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W marcu zeszłego roku, wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają.

W piątek FAO podała, że w czerwcu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności wynosił średnio 122,3 pkt, co oznacza spadek o 1,7 pkt (1,4 proc.) w stosunku do maja. Tym samym utrzymał się w trendzie spadkowym i był aż o 37,4 pkt (23,4 proc.) poniżej szczytu osiągniętego w marcu 2022 r. A jak to wyglądało w szczegółach?

Zboża i oleje w dół

Subindeks cen zbóż spadł w czerwcu o 2,7 pkt (2,1 proc.) w stosunku do maja. Co ważne jednak był o 39,7 pkt (23,9 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Od szczytu z lutego 2022 r. oddalił się zaś o 43,5 pkt. W zeszłym miesiącu na giełdach światowych spadały ceny wszystkich najważniejszych zbóż. Piąta z rzędu miesięczna zniżka cen kukurydzy spowodowana była głównie zwiększonymi sezonowymi dostawami z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii. Spadkom cen pomogły też opady deszczu w Stanach Zjednoczonych, które poprawiły warunki upraw tego zboża. Do dalszych spadków cen pszenicy przyczynił się początek żniw na półkuli północnej i znaczące dostawy z Rosji, która dodatkowo obniżyła podatek eksportowy na to zboże. Taniały też jęczmień, sorgo i ryż.

Czytaj więcej

Piotr Skwirowski: Systemowa niemoc państwa

Nadal mocno spadał subindeks cen olejów roślinnych. W czerwcu spadł o kolejne 2,9 pkt (2,4 proc.) w porównaniu z majem. W ten sposób znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2020 r. W zeszłym miesiącu taniał olej palmowy, za sprawą oczekiwanych lepszych wyników produkcji oraz niższego popytu. Za sprawą wysokich dostaw na rynki światowe w dół poszły też ceny oleju słonecznikowego. Nieznacznie wzrosły ceny oleju rzepakowego, to skutek niekorzystnych warunków pogodowych w niektórych częściach Kanady i Europy.

O 1 pkt (0,8 proc.) w porównaniu z majem obniżył się w czerwcu subindeks cen produktów mlecznych. Znalazł się w ten sposób o 33,4 pkt (22,2 proc.) poniżej wartości sprzed roku. W zeszłym miesiącu ceny produktów mlecznych pociągnęły znów niższe ceny sera. Te spadały przede wszystkim za sprawą wyższej produkcji mleka, a w konsekwencji także serów, w Europie Zachodniej. Taniało mleko pełne w proszku, za to w górę poszły ceny masła, napędzane popytem z Bliskiego Wschodu.

Subindeks cen mięsa praktycznie nie zmienił się w porównaniu z majem. Wobec czerwcem zeszłego roku był jednak niżej o 8,1 pkt (6,4 proc.). Za sprawą wysokiego popytu z Azji nadal drożało mięso drobiowe, a rynek wciąż osłabiała ptasia grypa. W związku z niższymi dostawami, zwłaszcza w Unii Europejskiej drożało też mięso wieprzowe. Za sprawą większych dostaw spadały za to ceny mięsa wołowego i baraniego.

Czytaj więcej

Zerowa stawka VAT na żywność zostaje do końca roku. Premier potwierdza

Cukier nieco tańszy

Po kilku miesiącach silnych wzrostów w czerwcu o 5,1 pkt (3,2 proc.) w porównaniu z majem spadł wreszcie subindeks cen cukru. Mimo to jego ceny pozostawały aż o 29,7 proc. powyżej poziomów sprzed roku. Czerwcowy spadek cen cukru na rynkach światowych spowodowany był głównie dobrymi zbiorami trzciny cukrowej trwającymi w Brazylii w sezonie 2023/2024 oraz słabym globalnym popytem importowym, zwłaszcza z Chin, drugiego co do wielkości importera cukru na świecie. Spadki byłyby głębsze gdyby nie obawy o potencjalny zły wpływ zjawiska El Niño na zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2023/2024, a także umacnianie się brazylijskiego reala w stosunku do dolara.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, zwracali uwagę, że w ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy globalna konsumpcja cukru była wyższa niż produkcja. Do tego drugi największy producent tego surowca na świecie, czyli Indie, zapowiedziały, że wstrzymają eksport cukru do połowy 2024 r. z powodu obaw o niższe plony.

W skupie i na targowiskach
W Polsce tanieją produkty rolne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych w maju 2023 r. spadły zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 3,6 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 4,6 proc.). To pierwsza taka sytuacja od dawna.
Co więcej, maju w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak również w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, ceny produktów rolnych spadły zarówno w skupie, jak i na targowiskach. W skali miesiąca zanotowano jedynie wzrost cen ziemniaków na targowiskach oraz żywca wołowego na obu rynkach, natomiast w skali roku – żywca wieprzowego w skupie i ziemniaków w skupie i na targowiskach. Mocno natomiast taniały zboża, w dół poszły też ceny drobiu czy mleka. – Obniżki cen żywności na giełdach światowych i produktów rolnych u nas nie oznaczają jeszcze spadków cen w sklepach, ale pojawiać się tam będą oferty promocyjne, które pozwolą konsumentom ograniczyć koszty zakupów – mówią eksperci.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas