Ceny żywności na świecie nadal spadają

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności. Średnie ceny są znacząco poniżej rekordów notowanych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Publikacja: 10.07.2023 03:00

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności.

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na światowych rynkach żywności.

Foto: Bloomberg

Sytuację na światowych rynkach żywności śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W marcu zeszłego roku, wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają.

W piątek FAO podała, że w czerwcu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności wynosił średnio 122,3 pkt, co oznacza spadek o 1,7 pkt (1,4 proc.) w stosunku do maja. Tym samym utrzymał się w trendzie spadkowym i był aż o 37,4 pkt (23,4 proc.) poniżej szczytu osiągniętego w marcu 2022 r. A jak to wyglądało w szczegółach?

Zboża i oleje w dół

Subindeks cen zbóż spadł w czerwcu o 2,7 pkt (2,1 proc.) w stosunku do maja. Co ważne jednak był o 39,7 pkt (23,9 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Od szczytu z lutego 2022 r. oddalił się zaś o 43,5 pkt. W zeszłym miesiącu na giełdach światowych spadały ceny wszystkich najważniejszych zbóż. Piąta z rzędu miesięczna zniżka cen kukurydzy spowodowana była głównie zwiększonymi sezonowymi dostawami z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii. Spadkom cen pomogły też opady deszczu w Stanach Zjednoczonych, które poprawiły warunki upraw tego zboża. Do dalszych spadków cen pszenicy przyczynił się początek żniw na półkuli północnej i znaczące dostawy z Rosji, która dodatkowo obniżyła podatek eksportowy na to zboże. Taniały też jęczmień, sorgo i ryż.

Czytaj więcej

Piotr Skwirowski: Systemowa niemoc państwa

Nadal mocno spadał subindeks cen olejów roślinnych. W czerwcu spadł o kolejne 2,9 pkt (2,4 proc.) w porównaniu z majem. W ten sposób znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2020 r. W zeszłym miesiącu taniał olej palmowy, za sprawą oczekiwanych lepszych wyników produkcji oraz niższego popytu. Za sprawą wysokich dostaw na rynki światowe w dół poszły też ceny oleju słonecznikowego. Nieznacznie wzrosły ceny oleju rzepakowego, to skutek niekorzystnych warunków pogodowych w niektórych częściach Kanady i Europy.

O 1 pkt (0,8 proc.) w porównaniu z majem obniżył się w czerwcu subindeks cen produktów mlecznych. Znalazł się w ten sposób o 33,4 pkt (22,2 proc.) poniżej wartości sprzed roku. W zeszłym miesiącu ceny produktów mlecznych pociągnęły znów niższe ceny sera. Te spadały przede wszystkim za sprawą wyższej produkcji mleka, a w konsekwencji także serów, w Europie Zachodniej. Taniało mleko pełne w proszku, za to w górę poszły ceny masła, napędzane popytem z Bliskiego Wschodu.

Subindeks cen mięsa praktycznie nie zmienił się w porównaniu z majem. Wobec czerwcem zeszłego roku był jednak niżej o 8,1 pkt (6,4 proc.). Za sprawą wysokiego popytu z Azji nadal drożało mięso drobiowe, a rynek wciąż osłabiała ptasia grypa. W związku z niższymi dostawami, zwłaszcza w Unii Europejskiej drożało też mięso wieprzowe. Za sprawą większych dostaw spadały za to ceny mięsa wołowego i baraniego.

Czytaj więcej

Zerowa stawka VAT na żywność zostaje do końca roku. Premier potwierdza

Cukier nieco tańszy

Po kilku miesiącach silnych wzrostów w czerwcu o 5,1 pkt (3,2 proc.) w porównaniu z majem spadł wreszcie subindeks cen cukru. Mimo to jego ceny pozostawały aż o 29,7 proc. powyżej poziomów sprzed roku. Czerwcowy spadek cen cukru na rynkach światowych spowodowany był głównie dobrymi zbiorami trzciny cukrowej trwającymi w Brazylii w sezonie 2023/2024 oraz słabym globalnym popytem importowym, zwłaszcza z Chin, drugiego co do wielkości importera cukru na świecie. Spadki byłyby głębsze gdyby nie obawy o potencjalny zły wpływ zjawiska El Niño na zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2023/2024, a także umacnianie się brazylijskiego reala w stosunku do dolara.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, zwracali uwagę, że w ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy globalna konsumpcja cukru była wyższa niż produkcja. Do tego drugi największy producent tego surowca na świecie, czyli Indie, zapowiedziały, że wstrzymają eksport cukru do połowy 2024 r. z powodu obaw o niższe plony.

W skupie i na targowiskach
W Polsce tanieją produkty rolne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych w maju 2023 r. spadły zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 3,6 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 4,6 proc.). To pierwsza taka sytuacja od dawna.
Co więcej, maju w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak również w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, ceny produktów rolnych spadły zarówno w skupie, jak i na targowiskach. W skali miesiąca zanotowano jedynie wzrost cen ziemniaków na targowiskach oraz żywca wołowego na obu rynkach, natomiast w skali roku – żywca wieprzowego w skupie i ziemniaków w skupie i na targowiskach. Mocno natomiast taniały zboża, w dół poszły też ceny drobiu czy mleka. – Obniżki cen żywności na giełdach światowych i produktów rolnych u nas nie oznaczają jeszcze spadków cen w sklepach, ale pojawiać się tam będą oferty promocyjne, które pozwolą konsumentom ograniczyć koszty zakupów – mówią eksperci.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym