Greg Clark: Napędzanie zielonego odrodzenia

Zrównoważone finansowanie nadal odpowiada za niewielką część rynków kapitałowych. Obecnie istnieje globalna konieczność przekształcenia tej niszy w nowy główny nurt.

Publikacja: 17.03.2021 21:00

Greg Clark: Napędzanie zielonego odrodzenia

Foto: Adobe Stock

Pandemia jest szansą na przeanalizowanie naszych możliwości dotyczących przyszłości planety i gospodarki. Idea „zielonego odrodzenia" (ang. growing back greener) wydaje się zyskiwać popularność i wygrywać z pokusą wybrania drogi na skróty do ponownego wzrostu. Będzie ona wymagała znaczących inwestycji, zwłaszcza w Polsce, która stoi w obliczu transformacji w sektorze energetycznym. Na szczęście sektor bankowy promuje nową erę zrównoważonego finansowania, zdolnego wspierać wymagane inwestycje.

Sygnał ostrzegawczy

Kryzys wywołany pandemią Covid-19 jest poważnym ostrzeżeniem dla rządów, przedsiębiorstw i społeczeństw. Rośnie świadomość tego, że nasz rozwój gospodarczy uzależniony jest od czynników zewnętrznych, takich jak „zdrowa" planeta, czyli coś, co można osiągnąć jedynie przez długofalowe inwestycje. Polska, która pozostaje w tyle za partnerami z Europy Zachodniej pod względem postępów w realizacji celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, nie stanowi wyjątku od tej tendencji.

Przeprowadzone przez HSBC badanie Sustainable Financing and Investing Survey 2020, które objęło 2000 uczestników rynków kapitałowych na całym świecie i dotyczyło ich podejścia do kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), wskazuje, że pandemia zwiększyła zaangażowanie w obszarze ESG u ok. 30 proc. inwestorów i 40 proc. przedsiębiorstw, wśród których badanie zostało przeprowadzone.

Rok 2019 był rekordowy pod względem zielonych obligacji: na całym świecie przedsiębiorstwa, rządy oraz organizacje finansowe wyemitowały 479 zielonych obligacji – w poprzednim roku liczba ta wyniosła 382. Wydaje się, że trend ten umacnia się również w tym roku pomimo lockdownów. Do września 2020 roku emisje zielonych obligacji były zdecydowanie wyższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Faktyczna aktywność gospodarcza wskazuje także na to, że zrównoważone finansowanie staje się coraz bardziej popularne.

Instytucje finansowe z ich klientami, organami regulacyjnymi, rządami i ogółem społeczeństwa odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu tych trendów w kompleksowy plan inwestycyjny na rzecz transformacji gospodarki. Banki mogą wnieść wkład na wiele sposobów: inwestycje w nowej generacji rozwiązania dla klimatu, wspieranie obniżenia emisyjności w sektorach wysokoemisyjnych, pomaganie klientom biznesowym w identyfikacji możliwości zrównoważonych inwestycji i podejmowanie decyzji w zakresie finansowania z uwzględnieniem kwestii klimatycznych. W nawiązaniu do tego HSBC niedawno ogłosił w pełni zbilansowane, ambitne plany wsparcia klientów. Do 2030 r. wielkość finansowania i inwestycji wyniesie od 750 mld do 1 bln dol., co pomoże w transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

Potrzebny bilion euro

Europa jest liderem tej transformacji. Jak wynika z badania HSBC Sustainable Financing Survey, europejscy emitenci nie tylko wyróżniają się największym na świecie zaangażowaniem na rzecz kwestii środowiskowych i społecznych, ale również czynią ważne kroki w kierunku zielonego restartu.

UE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. W związku z tym przeprowadzi szereg inicjatyw zmierzających do ochrony środowiska i stymulowania rozwoju zielonej gospodarki. Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) obejmuje ambitny zestaw priorytetowych celów, których końcowym efektem jest osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 r. (pośrednim krokiem jest zmniejszenie emisji o 50–55 proc. w 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.). Przedsięwzięcie to będzie wymagało inwestycji na poziomie ok. 1 bln euro.

W związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię Covid-19 UE ogłosiła utworzenie Funduszu Nowej Generacji w wysokości 750 mld euro, którego celem jest wspieranie planów odbudowy państw członkowskich. 37 proc. zasobów funduszu musi przyczyniać się do zmiany klimatu. W przypadku krajów takich jak Polska, które nadal są uzależnione od węgla, Covid-19 może być nadzwyczajnym katalizatorem niezbędnym do dostosowania zrównoważonego rozwoju do nowego, realistycznego modelu wzrostu.

Aby ten nowy model mógł zostać z sukcesem wdrożony w Polsce, wymagane są duże inwestycje w obszarach takich jak transformacja energetyczna, ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnych, zrównoważonych miast, gospodarki obiegowej, agrotechniki i projektów służących dostosowaniu się do zmian klimatu wdrażanych w kraju.

W Polsce wzrasta liczba przedsiębiorstw zainteresowanych inwestowaniem w projekty promujące zrównoważony rozwój lub zminimalizowanie ilości wykorzystywanej energii. Zrównoważony rozwój znajduje się wysoko na liście priorytetów programu politycznego, jednak rynek „zielonego" finansowania jest nadal w zalążku.

Mało zielonych obligacji

Do tej pory wyemitowano w Polsce osiem zielonych obligacji. Warto podkreślić, że Polska była pierwszym państwem, które wyemitowało zieloną obligację w wysokości 750 mln euro na potrzeby finansowania wielu projektów związanych z klimatem, a Grupa HSBC działała jako jedyny doradca w zakresie zielonej strukturyzacji, wspólny główny menedżer, lider konsorcjum oraz agent rozliczeniowy i realizujący transakcję.

Polska podjęła kilka ważnych kroków, jednak nadal istnieje potrzeba opracowania niezbędnych narzędzi „zielonego" finansowania, które będą wspierać zrównoważony rozwój. Dotyczy to nie tylko Polski. Pomimo postępów poczynionych na całym świecie zrównoważone finansowanie nadal odpowiada za niewielką część wszystkich rynków kapitałowych, a obecnie istnieje globalna konieczność przekształcenia tej niszy w nowy główny nurt.

Dlatego instytucje finansowe, duże i mniejsze firmy, decydenci i organy regulacyjne muszą współpracować, aby synchronizować działania zmierzające do odbudowy planety i naprawy gospodarki po Covid-19 i zacząć odgrywać wiodącą rolę w tworzeniu nowego rozdziału bardziej zielonej polskiej gospodarki.

Prof. Greg Clark jest Global Head of Future Cities & New Industries w HSBC Bank PLC

Pandemia jest szansą na przeanalizowanie naszych możliwości dotyczących przyszłości planety i gospodarki. Idea „zielonego odrodzenia" (ang. growing back greener) wydaje się zyskiwać popularność i wygrywać z pokusą wybrania drogi na skróty do ponownego wzrostu. Będzie ona wymagała znaczących inwestycji, zwłaszcza w Polsce, która stoi w obliczu transformacji w sektorze energetycznym. Na szczęście sektor bankowy promuje nową erę zrównoważonego finansowania, zdolnego wspierać wymagane inwestycje.

Pozostało 92% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację