Aktualizacja: 10.10.2021 21:00 Publikacja: 10.10.2021 21:00
Foto: Adobe Stock
Pandemia zweryfikowała wiele stereotypów na temat pracy zdalnej, a długa przerwa w dostępie do biur sprawiła, że wiele osób diametralnie przeorganizowało swoją zawodową codzienność. Powrót do biura wywołuje – delikatnie rzecz mówiąc – mały entuzjazm. Kojarzy się z wcześniejszym wstawaniem, staniem w korkach i rezygnacją z komfortu pracy w dresie z własnej kanapy. Trudno się dziwić, że aż 88 proc. pracowników żąda elastycznego zatrudnienia, jak pokazały badania EY. Kusi ich perspektywa łączenia pracy, życia prywatnego i relaksu w jednej przestrzeni.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Pomimo presji menedżerów, w tym prezesów globalnych korporacji, praca zdalna i hybrydowa nie jest już przywilejem, lecz jednym z modeli pracy. Tak też traktuje ją ponad połowa polskich pracowników.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
WSA w Gliwicach orzekł, że praca zdalna wykonywana w Polsce to nie od razu zakład podatkowy w CIT dla zagranicznego zatrudniającego. Do niedawna organy podatkowe i sądy z reguły prezentowały w tej kwestii inne stanowisko.
Amazon nakazał swoim pracownikom powrót do biura – praca stacjonarna przez pięć dni w tygodniu, kończąc popularną politykę pracy hybrydowej. Zmiana wejdzie w życie od stycznia 2025 roku, poinformował dyrektor generalny Amazon Andy Jassy w notatce do pracowników.
Choć praca zdalna nadal jest pożądanym benefitem pracowniczym, to szefowie firm coraz częściej ją ograniczają, najczęściej przez zwiększenie liczby obowiązkowych dni pracy w biurze. Czy proste zachęty, jak darmowe owoce i lunche, wystarczą, by przekonać pracowników do rezygnacji z home office?
O Hiszpanii mówi się ostatnio zazwyczaj w kontekście masowej turystyki i protestów mieszkańców przeciwko niej. Jednak nie wszystkie regiony borykają się z nadmiarem turystów, niektóre wręcz cierpią z powodu ich niedoboru. Taki problem ma Estremadura.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas