Stało się to możliwe m. In. dzięki osiągnięciu przez akcje jego firmy najwyższego kursu od pięciu lat. Jego fortuna szacowana jest obecnie na 72,7 miliarda dolarów i w tym roku powiększyła się o 16 proc.
57-letni Amerykanin w rankingu Bloomberg Billionaires Index zdetronizował Meksykanina Carlosa Slima, kontrolującego operatora telefonii komórkowej America Movil. Notowania akcji tej firmy w tym roku spadły o 14 proc.
America Movil jest największą firmą telefonii mobilnej na zachodniej półkuli. Powodem spadku jej notowań jest nowa ustawa uchwalona przez meksykański parlament, która może położyć kres dominacji Carlosa Slima na tym rynku. Z jego portfela wyparowały trzy miliardy dolarów.
- Kiedy mówi się o reformie w kraju, który generalnie jest biedny, a facet jest pierwszy na liście (najbogatszych na świecie-red.), to nie jest korzystne- zauważa Greg Lesko, dyrektor zarządzający w Deltec Asset Management, który zaleca inwestorom niedoważanie akcji America Movil w swoich portfelach. Zwraca on uwagę, że do tej pory firma Slima w Meksyku miała pozycję monopolisty, a klienci za usługi America Movil płacili więcej niż powinni.
Na początku maja grupa protestujących przy wtórze instrumentów dętych kazoo demonstrowała przeciwko Slimowi, kiedy pojawił się na spotkaniu w New York Public Library (biblioteka publiczna). Oskarżali go, że zawyżając opłaty za usługi America Movil chce się wzbogacić