Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw z 30 maja pod poz. 1143 i już weszło w życie. Minister zdrowia wydał je na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z jej przepisami osoby chore będą izolowane w szpitalach. Inspektorzy sanitarni ustalą także kontakty zakażonych. Osoby z kontaktu będą kierowane na 21-dniową kwarantannę.
Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). W sprzyjających warunkach (bliski kontakt z wydzielinami zakażonego, w tym kontakt intymny) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus.
Czytaj więcej
Niemiecki rząd zamówił 40 tys. dawek szczepionek wyprodukowanych przez koncern Bavarian Nordic, k...
Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19. Chorzy na małpią ospę najczęściej mają gorączkę, ból głowy i mięśni. Po kilku dniach na skórze pojawiają się grudki i strupy. W większości przypadków choroba mija po 2-3 tygodniach. Wskaźnik śmiertelności małpiej ospy wynosi ok. 1 proc. Przebieg zachorowań obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami.
Jak informuje rząd w swoim serwisie, w Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej, ale instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.