Praca na oddziale zakaźnym to co innego niż świadczenie usług na oddziale chorób wewnętrznych. Fiskus potwierdza, że lekarz nie podlega w tej sytuacji ograniczeniom i może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Taką odpowiedź otrzymał medyk, który w pierwszej połowie 2021 r. był zatrudniony w szpitalu na umowę o pracę. Został do niej oddelegowany przez wojewodę, czyli w zasadzie zmuszony, w ramach walki z epidemią Covid-19. Wówczas placówka została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny, a więc każdy z jej oddziałów był oddziałem chorób zakaźnych. Zadaniem wnioskodawcy była opieka nad chorymi na Covid-19, więc wykonywał obowiązki poza kompetencjami zawodowymi, ponieważ jest specjalistą chorób wewnętrznych. Forma umowy o pracę także została narzucona przez prawo.
Czytaj więcej:
W czerwcu 2021 r. podatnik podpisał z tym samym szpitalem umowę o świadczenie usług na oddziale chorób wewnętrznych, które wykonuje w jednoosobowej działalności gospodarczej. Zapytał, czy w 2022 r. może rozliczać się ryczałtem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził. Przypomniał, że ograniczenia w wyborze tej formy przewiduje art. 8 ust. 2 ustawy ryczałtowej. Stanowi on, że jeśli ryczałtowiec uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym oraz w roku poprzedzającym rok podatkowy w stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do ryczałtu. Wówczas – poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego – opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.