Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. ws. zmiany standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażenie wirusem SARS-CoV-2, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą musieli osobiście zbadać każdego pacjenta skierowanego na izolację w warunkach domowych. Mają to zrobić nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji. W przypadku gdy termin badania i porady przypadałby w dniu ustawowo wolnym od pracy lub w sobotę, porada ma odbyć się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
– Rozwiązanie to nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia medycznego czy epidemiologicznego i stanowi zagrożenie tak dla pacjentów zakażonych COVID-19, jak i cierpiących na inne choroby – podkreśla w piśmie przesłanym do Ministra Zdrowia Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Czytaj więcej
Gwarancja osobistego zbadania seniorów z Covid-19 i umożliwienie testowania w aptekach mają wspom...
PPOZ uważa, że nowy obowiązek nie zwiększy poziomu ochrony pacjentów z COVID-19, gdyż badanie fizykalne zostało zaplanowane zbyt wcześnie.
"W drugiej dobie choroby badanie fizykalne nie wykryje niebezpiecznych dla zdrowia objawów, te bowiem w przypadku COVID-19 pojawiają się nie wcześniej niż w 3-5 dobie choroby. Ponadto śródmiąższowe zapalenie płuc w przebiegu COVID -19 rzadko jest wykrywalne w badaniu stetoskopem: zasadniczym wskaźnikiem monitorowania stanu zdrowia pacjenta z COVID-19 jest więc jego saturacja, ta zaś może z powodzeniem być badana na odległość." - czytamy w piśmie PPOZ.