Korea Płd. robi krok w tył na drodze do "życia z COVID". Wracają obostrzenia

Władze Korei Południowej zdecydowały się na przywrócenie obostrzeń, służących zwiększeniu dystansu społecznego, półtora miesiąca po ich złagodzeniu w ramach realizacji polityki "życia z COVID-19". Powodem powrotu obostrzeń, które zaczną obowiązywać od soboty i mają obowiązywać do 2 stycznia, jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem i chorych z ostrym przebiegiem COVID-19 w szpitalach.

Publikacja: 16.12.2021 04:34

Kolejka do punktu testowania na COVID-19 w Seulu

Kolejka do punktu testowania na COVID-19 w Seulu

Foto: PAP/EPA

arb

Od soboty liczebność zgromadzeń w Korei Południowej zostaje ograniczona do maksymalnie czterech osób, które na dodatek muszą być w pełni zaszczepione. Restauracje, kawiarnie i bary w kraju muszą zamykać się o godzinie 21, a kina i kafejki internetowe - o 20. 

Ponadto niezaszczepieni na COVID-19 mogą korzystać z restauracji i barów pod warunkiem, że jedzą posiłek sami lub zamawiają jedzenie na wynos.

Powrót obostrzeń następuje w czasie, gdy dobowa liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Korei Południowej osiąga rekordowe poziomy, rośnie też liczba tzw. infekcji przełamujących (ang. breakthrough infections), czyli zakażeń osób w pełni zaszczepionych.

- Robimy wszystko co możemy, by przezwyciężyć kryzys, poprzez zwiększanie liczby miejsc w szpitalach i kampanię szczepień, ale potrzebujemy czasu - powiedział premier Korei, Kim Boo-kyum.

Czytaj więcej

Korea Płd.: Rekordowa liczba zgonów chorych na COVID. Chorzy umierają w domach

- Możemy przejść przez ten kryzys tylko zwalniając obecne tempo rozprzestrzeniania się wirusa tak szybko, jak to możliwe, poprzez dystans społeczny - dodał.

Koreańska Agencja ds. Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) poinformowała o wykryciu w kraju w ciągu ostatniej doby 7 622 zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej w kraju zanotowano rekordowe, 7 850 zakażeń.

92 proc.

Tylu dorosłych mieszkańców Korei Południowej jest w pełni zaszczepionych

989 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach w stanie ciężkim - to również rekordowa liczba hospitalizacji pacjentów w takim stanie. Na obszarze metropolitalnym Seulu zajętych jest 87 proc. łóżek na OIOM-ach, a w całym kraju odsetek zajętych łózek na OIOM-ach wynosi 81 proc.

Ponad 92 proc. dorosłych mieszkańców Korei Południowej jest w pełni zaszczepionych, a mimo to liczba zakażeń wzrosła niemal pięciokrotnie, od momentu, gdy w kraju złagodzono obostrzenia. Z kolei liczba chorych w stanie ciężkim potroiła się w tym czasie.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 7 tysięcy w ubiegłym tygodniu, trzy dni po tym, jak po raz pierwszy osiągnęła poziom 5 tysięcy.

Dyrektor KDCA szacuje, że dobowa liczba zakażeń może wzrosnąć do 10 tysięcy jeszcze w grudniu.

Łącznie, w Korei Południowej, od początku epidemii wykryto 544 117 zakażeń, w tym 148 zakażeń wariantem Omikron. Zmarło 4 518 chorych na COVID-19.

Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"